YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'yi bakın neye benzetti?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yurt gezileri kapsamında geldiği Bilecik'te vatandaşlara hitap etti. Konuşmasında Erdoğan'a yüklenen Kılıçdaroğlu" Seçimden sonra kurulacak hükümet uzaktan kumandayla değil, tek kumandayla yönetilecek"dedi.
AKP'yi bakın neye benzetti?
17 Temmuz 2010 / 00:16 Güncelleme: 17 Temmuz 2010 / 09:13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Bu ülkenin hükümeti uzaktan kumandayla yönetilen bir hükümettir. Seçimlerden sonra kurulacak hükümet, uzaktan kumandayı reddedecek, tek kumandanı olacaktır, o da halktır'' dedi.

Kılıçdaroğlu, yurt gezileri kapsamında Bilecik'te partisinin il binası önünde vatandaşlara hitap etti.
Bilecik'e gerçekleştirdiği son ziyarette CHP'nin Grup Başkanvekilliği görevini yürüttüğünü ve burada partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğunu öğrendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bilecik'in benim siyasi hayatımda bu yüzden önemi büyük. Şimdi CHP Genel Başkanı olarak geldim. Bir dahaki sefere buraya başbakan olarak geleceğim'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2002'de Bilecik'e yaptığı ziyaretteki konuşmasından bir bölüm okuyan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın o dönemde, ''İnsanların patlama noktasına geldiğinden, Meclisin çatısına çıktığından, Başbakanlık'ın önünde yazar kasa fırlatarak protesto gösterisi yaptığından ve Türkiye'nin büyük sıkıntılar içerisinde olduğundan'' bahsettiğini hatırlattı. 

''HALKIN İKTİDARINDAN YANAYIZ''

Bugüne gelindiğinde AK Parti'nin 8 yıllık iktidarına rağmen durumun değişmediğini, Erdoğan'ın o gün şikayet ettiği koşulların bugün daha da ağırlaşarak sürdüğünü ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Eskiden yazar kasa atıyorlardı, şimdi intihar ediyorlar. Bir gazimiz açlıktan öldü. Recep Bey bunları biliyor mu? Bunları hatırlatmak bizim boynumuzun borcudur. Bilecik'ten ilk şamarı indireceğiz. Ya halkın iktidarı ya halkın iktidarı. Biz halkın iktidarından yanayız'' dedi.
 Meydandakilerin, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde slogan atmaları üzerine, ''Elbette şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde karşılık veren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bu konuda tek yürek olduğunu söyledi. CHP lideri, sözlerine şöyle devam etti:

''Bayrağımız sonsuza kadar dalgalanacak ve bu ülke, onurlu bir ülke olacak. Bu ülkenin hükümeti uzaktan kumandayla yönetilen bir hükümettir. Seçimlerden sonra kurulacak hükümet, uzaktan kumandayı reddedecek tek kumandanı olacaktır, o da halktır. Biz yapacaklarımızı söylüyoruz, Recep Bey, 'nasıl yapacaksınız' diyor. Cevabı basit, ilk seçimlerde oyunu CHP'ye ver, bak bakalım nasıl oluyor.''

Konuşmasında 12 Eylül'de yapılacak referanduma da değinen Kılıçdaroğlu, yetim hakkını savunanların yapılacak Anayasa değişikliklerine ''hayır'' demesi gerektiğini söyledi. Alandaki bir vatandaşın taşıdığı, ''Recep'in suyu kaynadı, çayı demleyelim'' pankartını işaret eden Kılıçdaroğlu, ''O çayı hep birlikte demleyeceğiz. Kenan Paşa'nın anayasasına da Recep Paşa'nın anayasasına da son vereceğiz. Ona da ret verdik, buna da ret vereceğiz'' diye konuştu.
 Erdoğan'ın, ''her üniversiteyi bitiren iş bulacak diye bir şey yok'' şeklinde bir ifadesi olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, sözlerini, ''Sevgili Recep Bey, herkesin çocuğu senin çocukların kadar şanslı mı? Birine gemi aldın, biri Dünya Bankasında çalışıyor. Çok uzun bir askerlik yaptığını biliyorsunuz. Başka bir ülkede bir Başbakan bunu söylese o koltukta kalamazdı'' diye sürdürdü.

CHP'nin vatandaşın sorunlarını bildiğini ve bunlara çözüm ürettiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Devletin, hükümetin rantına değil, milletin sorunlarına talibim ben'' dedi. 

''KENE'' BENZETMESİ
 
Kılıçdaroğlu, Bilecik'e gelmeden önce Eskişehir'in İnönü ve Bilecik'in Bozüyük ilçelerinde kendisini karşılayan vatandaşlara hitap etti.
 İnönü'de, AK Parti'nin Anayasa değişikliği ile kendisini hesap vermekten kurtarmaya çalıştığını öne süren Kılıçdaroğlu, ''CHP'nin ayak seslerini duyuyorlar, hesap vermekten kaçmak için Anayasa değişikliği yapmaya çalışıyorlar ama buna asla izin vermeyeceğiz'' diye konuştu.
Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin, AK Parti'den mutlaka hesap soracağını belirterek, ''Recep Bey'in ağzında hep millet, millet. İyi de milletten niye kaçıyorsun. Bunun hesabını soracağız. Önümüzde seçim var. Önce 12 Eylül, sonra seçim'' dedi.
 Bozüyük ilçesinde ise CHP'nin herkesin düşüncesine, inancına ve etnik kimliğine saygılı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, yoksulluğun, yolsuzluğun, sıkıntıların önüne geçmek için iktidara talip olduklarını kaydetti.

''Bu hükümet, telekulak hükümetidir'' diyen Kılıçdaroğlu, vatandaştan, iktidardan sandıkta hesap sormasını istedi. Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarının vatandaşın sorunlarına çözüm getirmediğini, sıkıntıların artarak devam ettiğini savunarak, ''Bu ülkeyi yöneten ve Kırım Kongo kenesi gibi canını ve kanını emen bir AKP iktidarı var'' diye konuştu.
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler