YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'nin şehit ailelerine ve gazilere yaklaşımı yalan dolan
AKP'nin şehit ailelerine ve gazilere yaklaşımı yalan dolan
19 Nisan 2013 12:30
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, ''AKP'nin şehit ailelerine ve gazilere yaklaşımı yalan dolan ve kandırmaca'' dedi.

Oran, beraberinde gazilerle Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Baran Timuçin'in 2008'de Hakkari Aktütün saldırısında iki bacağını kaybederek gazi olduğunu belirten Oran, Timuçin ve arkadaşlarının 19 Şubat'ta Ankara'ya gelerek, bazı ihtiyaçlarının tam karşılanması için siyasi partilere taleplerini ilettiklerini aktardı.

Esenyurt Belediye Başkanı'nın bu ziyareti öğrenmesinin ardından Timuçin'in Esenyurt Belediyesi'ndeki işinden çıkarıldığını ifade eden Oran, ''5 Nisan'da Baran ile Esenyurt Belediye Başkanı karşılaşıyor ve orada Belediye Başkanı Baran'a 'Şimdi git seni Kılıçdaroğlu kurtarsın' diyor. İşte AKP'nin gazilere, şehit ailelerine verdiği değer bu. AKP sürekli gazilerimizi, şehit ailelerini kullanarak mağdur ediyor. AKP'nin şehit ailelerine ve gazilere yaklaşımı yalan dolan ve kandırmaca'' diye konuştu.

''Bedelliden gelecek paraların şehit ailelerine ve gazilere verilmesi, ikinci iş hakkı, maaşlara zam, madalya maaşı, ücretsiz seyahat, serbest kart, asker yakınlarına 250 TL aylık, şehit ailelerine 450 bin TL tazminat, 6 bin TL maaş'' gibi sözlerin gerçeği yansıtmadığını öne süren Oran, ''Başbakan'ı göreve çağırıyorum, Esenyurt Belediye Başkanı'na gerekli talimatı versin, Baran hemen işe başlasın'' dedi.

Haklardan faydalanamıyoruz

Gazi İzzet Ertunç, ''Bugün bir şehit ailesine Uludere'deki sözde şehitler gibi bile davranılmıyor'' ifadesini kullandı.

''Sıkıntılarımız çok büyük. Bize gereken ilgi, alaka gösterilmiyor. Biz sektör değiliz. Biz hiçbir parti adına değil al bayrağımız, vatan ve millet sevgisi için şehit, gazi olduk'' diyen Ertunç, SGK'ya prim borcu ödediğini kaydetti.

İki bacağını kaybeden Baran Timuçin de ''Birtakım haklar veriliyor gibi gözüküyor ama bu haklardan faydalanamıyoruz'' diye konuştu.

Timuçin, ''Madem Apo ile masaya oturacaklardı; biz neden kollarımızı, bacaklarımızı, gözlerimizi verdik. Vatan için can ver, sonra çekil köşeye sektör ol. Bu güzel bir sektörse herkes bu sektöre katılsın. İnşallah bizim durumumuzdan nemalanmaya çalışan herkes bu acıyı tatsın'' dedi.

İki bacağını kaybeden gazi İzzet Ertunç da ''Biz ne CHP'nin, ne AKP'nin ne de MHP'nin gazisi değiliz, biz bu ülkenin, devletin gazisiyiz'' diye konuştu.

Ertunç, akil insanlara ilişkin de eleştirilerde bulundu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler