20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara15 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya15 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır20 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel22 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'nin seçim beyannamesine tepki
AKP'nin seçim beyannamesine tepki
17 Nisan 2011 11:35
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'Aşure Şenliği"ne katılmak üzere Şanlıurfa'ya geldi. Partililerin yoğun ilgisiyle zor anlar yaşayan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın seçim beyannamesini "Programda insan unutulmuş"şeklinde değerlendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı AK Parti'nin seçim beyannamesine ilişkin, ''Programda galiba insan unutulmuş'' dedi.

Kılıçdaroğlu, merkeze bağlı Kısas beldesinde düzenlenen ''Aşure Şenliği''ne katılmak üzere THY'nin tarifeli uçağıyla Şanlıurfa'ya geldi. Kılıçdaroğlu'nu GAP Havaalanı'nda karşılayanlar arasında Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba da yer aldı.

Partisinin seçim otobüsüyle şehir merkezine doğru hareket eden Kılıçdaroğlu'nun konvoyunun yolu, zaman zaman partililer tarafından kesildi. Kılıçdaroğlu, ilk olarak Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı ziyaret etti.

Fakıbaba'yı Belediye Başkanı olmadan önce tanıdığını, o zamanlarda da Fakıbaba'nın yine Şanlıurfalılara bir hekim olarak hizmet ettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Fakıbaba, sonra belediye başkanı oldu ve Şanlıurfa'ya büyük hizmetler verdi. Şanlıurfa'nın tanınmaya pek ihtiyacı yoktu zaten tanınıyordu, ama onun katkısı oldu. Şanlıurfa'yı modern bir kent haline getirdi, olağan üstü hizmetleri oldu'' dedi.

Fakıbaba'yı son derece mütevazı ve alçak gönüllü bir kişi olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, CHP Genel Başkanlığına seçildiği dönemde basında çıkan ''Fakıbaba'nın partilerine geçeceği'' haberlerini hatırlatması üzerine, ''Fakıbaba bir halk adamı, halka ve Şanlıurfalılara hizmet ediyor, bizim adımız da Cumhuriyet Halk Partisi, yani halkın partisi, halkla kucaklaşmak istiyoruz. Partimize geçmesi konusu tabii ki kendi düşüncesi, elbette aramızda görmekten sevinç duyarız'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı seçim beyannamesiyle ilgili soru üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, ''Dinleme imkanım olmadı, benim yoğun programım vardı. Ama arkadaşlar aktardı, gazetelerden okudum. Programda galiba insan unutulmuş'' dedi.

Belediye Başkanı Fakıbaba'nın, ''Mırra'' (acı kahve) takımı hediye ettiği Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından, yürüyerek partisinin il başkanlığına geçti.

Kılıçdaroğlu, il başkanlığına geçerken partililerin ilgisi nedeniyle zaman zaman zor anlar yaşadı.

"BİRİLERİ CEBİNİ DÜŞÜNÜYOR, BEN SİZİ DÜŞÜNÜYORUM"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede bir çocuğun bile yatağa aç girmediği halkın iktidarını kurmakta kararlı olduklarını söyledi.

Şanlıurfa'daki temasları çerçevesinde partisinin il başkanlığını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, parti otobüsünün üstünden, toplananlara hitap etti. Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de siyaset yapmanın zor olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'de siyaset zor, Türkiye'de çaba harcamak zor, Türkiye'de önümüze engeller koyulur ama bir şeyden emin olmanızı isterim, bu ülkede bir çocuğun bile yatağa aç girmediği halkın iktidarını kurmakta kararlıyız. Yeşil kartlı sayısı en fazla Şanlıurfa'da, yoksulluk Türkiye'de resmi rakamlara göre, 12 milyon 715 bin yine resmi rakamlara göre bir yılda artan yoksul sayısı 818 bin kişi. Şunu bir sefer kabul etmemiz lazım; eğer bir ülkede yoksulluk varsa, bir ülkede çocuklar yatağa aç giriyorsa, o dert önce Kemal kardeşinizin derdi olacaktır; bunu unutmayın. Birileri cebini düşünüyor, ben cebini değil sizi düşüneceğim'' diye konuştu.

''AİLE SİGORTASININ KAYNAĞI''

Fakirliğin, iyi yönetilememekten kaynaklandığını belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu memlekette toprağımız var, suyumuz var, bereketli insanlarımız var. Fakirlik neden peki  İyi yönetilmediği için işsizlik var, buradan sürekli göç veriyor, başka yerlere gidiyor çoluk çocuk yazın çalışmak için... Bunu önlemek için aile sigortasını getiriyoruz, her yoksul ailede kadının banka hesabına en az 600 TL para yatıracağız.''

Ailelere verecekleri paralarla, işçi, memur, emekli gibi parasını çekip çoluk çocuğunun geçimini sağlayacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, ''Öyle makarnaymış, bulgurmuş bunlara paydos. Bana diyorlar ki 'bunun kaynağını nereden bulacaksınız ' Senin yürüttüğün paraların yarısıyla bile ben bunu karşılarım. Onların cepleri var, bizim yüreğimiz var. Onlar ceplerini düşünüyor, biz ülkeyi düşünüyoruz, bunu bilmenizi isterim. Hayatım boyunca hep kul hakkı yiyenlerle mücadele ettim, kul hakkı yiyenlere izin vermeyeceğim. Din, iman edebiyatı yapıp köşeyi dönenlere izin vermeyeceğiz, bunun mücadelesini yapacağız'' şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, daha sonra merkeze bağlı Kısas beldesindeki Aşure Şenliği'ne katıldı.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler