YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'AKP'nin kuyrukçusu değiliz'
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Fatma Kurtalan parti olarak Anayasa değişikliğini boykot ettiklerini, 12 Eylül günü sandığa gitmeyeceklerini AK Partinin kuyrukçusu olmayacaklarını söyledi.
'AKP'nin kuyrukçusu değiliz'
21 Temmuz 2010 / 19:40 Güncelleme: 21 Temmuz 2010 / 20:02

BDP Van Milletvekili Fatma Kurtalan, partisinin Kırşehir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantısına katılmak üzere Kırşehir'e geldi. Toplantıya, Van Milletvekili Fatma Kurtalan, BDP PM Üyesi Haydar Sayılı, Kırşehir İl Başkanı Faik Karadaş ile partililer katıldı.  

Partililere seslenen Kurtalan, Referandumu boykot ettiklerini ve bunun gerekçelerini anlatmak için Kırşehir'e geldiklerini söyledi. 

AK Parti'nin açılım sürecinin bir devamı olarak kamuoyunun önüne koyduğu anayasa değişikliği paketine, genel kurulda da tepkilerini koyduklarını hatırlatan Kurtalan, "maalesef ciddiye alınmayan bu anayasa değişikliği paketini kendi içimizde Türkiye'nin ihtiyacı olduğu şekilde düzenlemiştik. AK Parti'ye, yapılan değişiklikte herkesi kapsayan ve demokratik bir anayasa olması, cunta zihniyetinden arınması gerektiğini belirmiştik. Kayda değer bulunmayan bu önergenin yanı sıra yapılan beyanlarda da, hiçbir kimsenin kendilerine öneri yapmadığını savundular" dedi.  

Önerilerinin yok sayıldığını vurgulayan Kurtalan, "Sonuç olarak bu anayasa Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Tekçi zihniyetin devamı olduğunu hissettiriyor. Bu gerekçelerden yola çıkarak, referanduma ne "evet" ne de "hayır" demeyeceğiz. Çünkü ikisi de aynı cephede yer almaktadır. Değişen bir anayasa söz konusu değildir. Mevcudun devamıdır" şeklinde konuştu.  

Kurtalan, "Evet diyerek AK Partinin kuyrukçusu olmayacağız. 12 Eylül anayasasının altına imza atmayacağız. Hayır diyerek de, mevcut anayasaya destek veren kısımda olmayacağız. Bizim isteğimiz ve talebimiz yeni bir anayasa çalışmasıdır.

Gündeme bu değişiklik getirilmesi gerekiyor. Tavrımız o gün Türkiye'deki herkesin sandığa gitmemesi yönünde bir çağrımız olacak. Çünkü, bu akan kanın Türkiye'nin 4 bir yanına giden cenazelerin durdurulmasına, katkı değil tam tersi, bunların devamına katkı sağlayacak bir anayasa olacaktır. Anayasaya boykot diyoruz" ifadelerini kullandı.

Toplantı basın mensuplarından ayrı olarak 1 saat daha devam etti. İHA

KIVIRMAYA BAŞLADILAR !
 // BATUHAN
Hani hayırda hayır vardı ne olduda çekimsere döndünüz korktunuzmu ? Daha şimdiden renginiz değişti ortalı gitmeye başladınız yani çekimser kaldınız oy korkusumu sardı ? Bu fırıldaklığınız seçmeni kandırmaya çalışmaktan başka bir şey değil onuda yutturamayacaksınız millet en az sizin kadar gerçekleri biliyor. Bu referandum chp, mhp,bdp nin sonu bedelide ağır olacak. Millet sizin gerçekçi olmadığınızı iyice gördü iyi korkun başka çareniz kalmadı !...
22 Temmuz 2010 08:27
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler