YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP'nin darbe anayasasından kurtulma niyeti yok"
"AKP'nin darbe anayasasından kurtulma niyeti yok"
25 Kasım 2013 15:03
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, AK Parti'nin darbe anayasasından kurtulma niyetinde olmadığını öne sürerek, "AKP kendi anayasasını, darbecilerin getirdiği gibi millete ve muhalefete dayatmaya kalktı ve bu dayatma püskürtüldü" dedi.

Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümet yetkililerinin sözlerinin ne anlam ifade ettiğini hesaplamadan Diyarbakır'a özel ve ayrıcalıklı anlam yüklediğini söyledi.

Erdoğan'ın Diyarbakır'da "Kürdistan" ifadesi kullandığını anımsatan Yeniçeri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani'nin sözlerine Erdoğan'dan farklı yanıtlar geldiğini anlattı. Yeniçeri, Erdoğan'ın konuşmalarının bölücüler tarafından referans alındığını ve önümüzdeki dönemde de alınacağını savunarak, Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin açık ve net olması gerektiğini ifade etti.

Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili tartışmalara da değinen Yeniçeri, dershanelerin dönüştürülmesinin, dershanelere ihtiyacı ortadan kaldıracak eğiim sistemiyle başarıya ulaşacağını belirtti. Yeniçeri, öngörülen köklü değişikliklerin, sebep olacağı sorunlar dikkate alınmadan uygulamaya sokulmasının, sorunu daha da karmaşıklaştıracağını savundu.

AK Parti'nin, dershanelerin kapanması konusunda önyargıyla karar verdiğini öne süren Yeniçeri, "İktidar,dershaneler üzerinden ekonomik veya siyasi güç oluşturan grupları ortadan kaldırmak istiyorsa ya da dershaneler üzerinden bir takım güç odaklarıyla hesaplaşmayı seçmişse bu, yanlış ötesi yanlıştır. İktidar eğitim sistemi üzerinden siyasi hesaplaşma yapmaktan vazgeçmelidir. Eğitim, siyasi hesaplaşma alanının dışına çıkarılmalıdır" diye konuştu.

Türkiye'nin Mısır ile yaşanan sorunda büyükelçilerin karşılıklı geri çekildiğini de anımsatan Yeniçeri, "İktidar, 'değerli yalnızlık' avuntusuyla ilişkileri toptan kopartacak süreci yürütmekte yanlışlık görmüyor" dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yeniçeri, "TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dağılma eşiğine gelmesinde AK Parti'nin başkanlık sisteminde ısrar etmesinin yattığı söyleniyor. Katılıyor musunuz " sorusu üzerine, yeni anayasa çalışmalarının AK Parti'nin getirdiği başkanlık sistemi önerisiyle kilitlendiğini öne sürdü.

Yeniçeri, AK Parti'nin, önerisi kabul edilmediği için "mevcut anayasayla devam edilir" yaklaşımı ortaya koyduğunu ileri sürerek, "Demek ki AKP'nin darbe anayasasından kurtulma niyeti yok. AKP kendi anayasasını, darbecilerin getirdiği gibi millete ve muhalefete dayatmaya kalktı ve bu dayatma püskürtüldü. Onlara düşen, temel ilkelere dokunmadan masaya dönmek ve o masada Türk milletinin birim ve kazanımlarını inkar etmeyen anayasa yapmaya çalışmaktır. AKP'den bunu bekliyoruz" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler