YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP'li Türkiye polis devletine dönüşüyor"
"AKP'li Türkiye polis devletine dönüşüyor"
19 Haziran 2013 13:16
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "AKP iktidarlarında, Türkiye, her geçen yıl polis devleti uygulamasının tırmandığı bir ülke haline gelmiştir" dedi.

Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, yasa dışı izleme, dinleme ve görüntülemeyle korku ve baskı ortamı yaratan emniyetin, artık kayıt dışı çalışan ve denetlenemez bir kurum haline geldiğini iddia etti. Türkiye'nin AK Parti iktidarında her geçen yıl "polis devleti" uygulamasının tırmandığı bir ülke haline geldiğini ileri süren Kart, "Polisin hazırladığı fezlekeler çoğu zaman savcılar tarafından hiçbir değerlendirme ve denetime tabi tutulmadan iddianameye esas alınmaktadır" diye konuştu. 

"Emniyet ve MİT'in başta CHP'li siyasiler olmak üzere muhalefet mensupları, aileleri ve işadamlarını takipe alınarak arşivlendiğini, bazı kurumlardaki disiplin soruşturmalarının bile istihbarat birimlerince yapıldığını, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı bünyesindeki yetkili büroların halkı etnik yapı, inanç ve siyasi görüşlerine göre fişlediğini" öne süren Kart, Taksim Gezi Parkı odaklı olaylarda polisin ve mülki idarenin yaklaşımının polis devletine örnek oluşturduğunu savundu. Kart, "İstanbul Valisi, istihbari bilgilerle dezenformasyon yapan bir yönetim anlayışının temsilcisidir. Karşımızda tuluat yapan bir vali vardır" dedi. 

28 Şubat davasına bakan mahkemenin 76 sanıktan 37'sini tensipli tahliye etmesinin ardından, bu tahliyelerin bazı savcıları rahatsız ettiğini ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HSYK)  üç üyenin görevlendirilmesinin sağlandığını ifade eden Kart, bu üç üyenin devam eden davalara bakıp bakmayacağının takipçisi olacaklarını bildirdi. 

Kart, 23-25 Kasım 2012 tarihinde Antalya'da HSYK'nın bilgisi dahilinde yargı mensupları ile emniyet mensuplarının katıldığı bir toplantı yapıldığını belirterek, "Tabloya bakar mısınız; yüksek yargı ve emniyet hep birlikte içtihat yaratıyor. Tam da diktatörün hedeflediği yargı. Yargıç ile polisin işbirliği içinde çalıştığı bir düzen. Polis lüks otellerde yargıya brifing yoluyla ayar veriyor" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın polisin güçlendirileceği yönündeki sözlerini de eleştiren Kart, "Başbakan'a soruyorum; Ankara Kızılay Meydanı'nda 4.80 metre mefaseden kafası hedef alınarak öldürülen Ethem Sarısülük'ü kim katletti? Ethem Sarısülük'ün katilleri neden himaye edilmektedir?" ifadelerini kullandı. 

 

AA

AMAN AMAN
 // MALİKİ
Aman aman
umarım polis devleti oluruz Doğrusu cehape i.t. lerine kalsa eskisi gibi asker devleti olsun diye canlarını verirler ya...
19 Haziran 2013 Çarşamba 16:00
13:29
 // Mesele Polis değil anlamadın mı arkadaş!
Sizi gidi çapulcu satılmış hainler sizi... Pisliklerinize gül suyu dökerek mi karşılık verileceğini sandınız. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Saflar ve renkler belli oldu. Türkiyeden yana olanlar ve Türkiyeyi satanlar olarak tam ve net bir şekilde belli oldu. Türkiye Cumhuriyeti bir işgal planını bozmaya and içti. 130 yıllık işgal, bertaraf edilecek, anlamadınmı arkadaş!...
19 Haziran 2013 13:29
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler