YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'li değilsek Kürt olamaz mıyız?
AKP'li değilsek Kürt olamaz mıyız?
28 Kasım 2013 07:03
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Başbakan, 'Bunların dili yasaktı ben dillerini verdim ama bunlar daha BDP'ye oy veriyorlar' diyor. Yani AKP'li değilsek Kürt olamaz mıyız" dedi.

Demirtaş, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde BDP siyaset akademisinin açılışını yaptıktan sonra düzenlenen mitingde konuştu. Yakın zamana kadar "Kürt halkını yok ettik, bitirdik. Üstüne toprak attık, bir mezara gömdük" diyenlerin, bugün Ortadoğu'da Kürdistan gerçeğini tanımadan kabul etmeden tek bir adım bile atamadığını ileri süren Demirtaş, AKP'nin Rojava Kürdistan'ında yaşanan devrimi boğma operasyonuna kalkıştığını iddia etti.

Demirtaş, "2013 yılında Kürt yoktur demek tımarhaneye kapatılma sebebidir. Bunu söyleyemeyeceklerine göre, Kürt ve Kürdistan yoktur diyemeyeceklerine göre başka bir tedbir almaya çalışıyorlar. Diyorlar ki 'Kürt vardır hakları yoktur. Kürt bizim kardeşimizdir canımız ciğerimizdir. Biz Kürt'le etle tırnak gibiyiz.' Ama haklarına ana diline kendini yönetmeye sıra gelince 'o kadar da olmaz' diyorlar. Bu dönemin AKP politikasının en kirli yanı budur" diye konuştu.

Halka sırtını vermeden yapılan her şeyin boş olduğunu, koltukların kendilerini zafere götürmeyeceğini belirten Demirtaş, şöyle devam etti: "Başbakan, 'Bunların dili yasaktı ben dillerini verdim ama bunlar daha BDP'ye oy veriyorlar' diyor. Yani AKP'li değilsek Kürt olamaz mıyız  Rojava AKP'li değil diye Kürdistan olamaz mı  Buna izin vermeme gibi bir hakkınız mı var  İzin vermezseniz ne yapacaksınız.

Rojava halkı senden izin mi istedi. Sana izin başvurusu mu yaptı  Şimdi kendini cihanın padişahı sanıyor. Ya sen burada daha vatandaşına, seninle ortaklık yapanlara söz geçiremiyorsun." Demirtaş daha sonra, vefat eden, bölgenin ileri gelenlerinden Mehmet Nuri Tanrıverdi'nın taziye çadırını ziyaret edip, ailesine başsağlığı diledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler