YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'li Bozdağ'dan MHP'ye dava
AKP'li Bozdağ'dan MHP'ye dava
07 Mayıs 2010 14:50
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ MHP milletvekili Ural hakkında tazminat davası açtı...

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeler sırasında sarf ettiği sözlerle ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla MHP Mersin Milletvekili Kadir Ural hakkında, 50 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

Bozdağ'ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Hasan Kaşıkara tarafından açılan davanın dilekçesinde, ''MHP Mersin Milletvekili Kadir Ural'ın, 25 Nisan 2010'da, TBMM Genel Kurulu'nun ikinci oturumundaki görüşmeler sırasında, kürsüde bir başka hatip konuşurken oturduğu yerden ve söz almadan Bozdağ'ın bulunduğu Ak Parti Grubunun oturduğu tarafı kast ederek, bir takım sözler söylediği ve bu şekilde Bozdağ'a açıkça hakaret ve küfür ettiği'' ileri sürüldü.

Dilekçede, ''Davalı Kadir Ural'ın tüm AK Parti milletvekillerini, doğrudan doğruya kişiliklerini hedef alarak, 'şeref yoksunu olmakla, şerefsiz olmakla' itham etmesi hukuk düzeninin himaye etmeyeceği derecede ağır ve haksız bir saldırıdır'' denildi.

AK Parti Milletvekilleri ve parti yöneticileri ile oturumu yöneten Meclis Başkan Vekili'nin, Ural'dan özür dilemesini talep etmeleri üzerine, Ural'ın, sarf etmiş olduğu sözler nedeniyle özür dilemek için söz talep ettiği anımsatılan dilekçede, şunlar kaydedildi:

''Fakat davalı, özür dilemek için söz aldığı halde ve oturumu yöneten Meclis Başkan Vekilinin tüm uyarılarına rağmen özür dilemek yerine aynı sözleri bir kez daha yineleyerek bu haksız ve hukuka aykırı tutumunu sürdürmüştür.

Müvekkillerimizin doğrudan doğruya ve açıkça kişilikleri hedef alınarak hakarete ve küfre maruz kalmasını siyasi ahlakla, siyasetin temel ilkeleriyle ve etik kurallarıyla bağdaştırmak mümkün değildir.

Meclis çatısı altında sarf edilen ve ağır hakaretler içeren bu beyanlar kesinlikle siyasi eleştiri ve düşünce açıklaması kapsamında mütalaa edilemez.''

Dilekçede, Kadir Ural'dan, yasal faiziyle birlikte 50 bin TL manevi tazminat talep edildi. A.A.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler