YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'den sızan ilk isimler...
Erdoğan bakanların bir bölümünü aday göstermeyip TBMM dışından kabineye atama seçeneğini yaşama geçirmeye hazırlanıyor...
AKP'den sızan ilk isimler...
11 Nisan 2011 / 14:09 Güncelleme: 11 Nisan 2011 / 14:09

Aday listelerinin verilmesine bir gün kala üç büyük parti dün kapılarını kapattı ve geç saatlere kadar milletvekili aday listelerine son şeklini verdi. Dün geç saatlere kadar süren liste mesaisi, bugün Yüksek Seçim Kurulu’nun mesai bitiminde sona erecek. CHP’nin listesinde olanlar olmayanlar dışarıya sızarken Ak Parti’de iş biraz daha sıkı tutuldu.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve 10 kurmayı liste üzerinde son noktayı koymak için çalışmalarına dün sabah 11.00’de başladı. Toplam 12 komisyonun çalışması sonucu her ilin çıkardığı milletvekili sayısının iki katı kadar aday adayı Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Böylece 6 binin üzerindeki aday adayı sayısı Erdoğan’ın önüne 1100 olarak geldi.

TBMM dışından bakan atanacak

Ak Parti’deki çalışma büyük bir gizlilikle yürütülürken yine de hazırlanan listeyle ilgili bazı iddialar öne sürüldü. Buna göre Başbakan Erdoğan, bakanlarının büyük bölümünü bulunduğu illerden başka illere kaydırırken bir bölümünü de TBMM dışından kabineye atama seçeneğini yaşama geçirmeye hazırlanıyor.

Gazetelerin Ankara bürolarının derlediği kulis bilgilerine göre bazı isimler ve muhtemel seçim yerleri şöyle..

Silahlı saldırıya uğrayan ve Almanya'da tedavisine devam edilen sanatçı İbrahim Tatlıses AK Parti'den aday gösterilmeyecek.

ANKARA

Yalçın Akdoğan (Başbakan Erdoğan'ın danışmanı)

İSTANBUL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (1. Bölge)

Hüseyin Çelik

Yiğit Bulut (İkinci bölge ikinci sıra)

İZMİR

Selma Aliye Kavaf

Ali Babacan

Binali Yıldırım

MANİSA

Bülent Arınç

ŞANLIURFA

Faruk Çelik

DİYARBAKIR

Abdülkadir Aksu

Haşim Haşimi (Eski Milletvekili)

GAZİANTEP

Şamil Tayyar (Gazeteci)

KIRIKKALE

1. Beşir Atalay

2. Oğuz Kaan Köksal (Eski Emniyet Müdürü)

Tatlıses aday gösterilmiyor

Uğradığı silahlı saldırı sonrası tedavisi Almanya'da devam eden sanatçı İbrahim Tatlıses'in adaylık müracaatını hastanede Başbakan Erdoğan almıştı. Ancak kulis bilgilerine göre beklenen olmadı, Ak Parti Tatlıses'i aday göstermiyor. Neden olarak da sanatçının 'Sauna çetesi' davasında adının geçiyor olması gösteriliyor.

Arınç 'Manisa' dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın adı Bursa'nın yanı sıra Şanlıurfa ve Diyarbakır için geçiyordu. Fakat Bülent Arınç'ın ise yine Manisa'dan adaylık için ısrarını Başbakan'a ilettiği konuşuluyordu. Arınç'ın dediği oldu, Arınç yine Manisa'dan aday gösteriliyor.

Günay, Baykal'a karşı

Selma Aliye Kavaf, Ali Babacan ile Binali Yıldırım'ın adları İzmir, Ertuğrul Günay'ın adı Muğla ya da Antalya, Mehmet Şimşek'in adı da Batman ya da Mersin için telaffuz ediliyor. Hüseyin Çelik'in adı İstanbul için geçiyor.

Bazı bakanların seçim bölgeleri değişebilir

Diğer yandan gelişmelere göre Cemil Çiçek, Faruk Çelik, Zafer Çağlayan, Nimet Çubukçu ve Mehdi Eker ile Hüseyin Çelik'in de seçim bölgelerinin değiştirilebileceği öne sürülüyor.

Bölgeye aktif isimler

Kulislerdeki bir önemli iddia da Başbakan Erdoğan'ın Doğu ve Güneydoğu'da daha aktif isimlere görev vermek istediği. Bu çerçevede bazı eski isimlerin dinlendirilebileceği öne sürülüyor. Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, eski Cizre Belediye Başkanı ve eski milletvekili Haşim Haşimi'nin isimleri bölgede milletvekilliği için geçiyor. Partinin 'abi'lerinden Abdülkadir Aksu, İstanbul yerine bu kez Diyarbakır'dan aday gösterilecek.

Danışmanlar da listedeErdoğan'ın, danışmanları Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emrullah İşler ve Doç. Dr. Yalçın Akdoğan'ı listelere koyduğu kaydediliyor.

Gazeteciler de listede

Gazeteci Yiğit Bulut'un İstanbul'dan, Şamil Tayyar'ın ise Gaziantep'ten aday gösterileceği iddia ediliyor.

Tecrübeli isimler başka bölgelere

Mevcut milletvekillerinin yarıdan fazlasının liste dışı kalması bekleniyor. BDP'nin etkili olduğu Doğu ve Güneydoğu illeri ile CHP ve MHP'nin etkili sahil kentlerinin üzerinde özel olarak duran Erdoğan'ın tecrübeli isimleri kendi seçim bölgelerinin dışına dağıttığı kaydediliyor. Erdoğan, doğum yeri olan İstanbul'dan, 1. bölgeden listede yer alıyor.

Liste dışı kalanlar

Parti kulislerinde; kurucular arasında yer alan Salih Kapusuz, Sadık Yakut gibi isimlerin liste dışı kalabileceği belirtiliyor. 23. dönemde yer almayan ancak çalışmalarını kesintisiz sürdüren Ekrem Erdem, Zeynep Karahan Uslu ise bu kez listede yer alacak.

Hakan Şükür Sakarya'dan

İstanbul'dan başvuran Hakan Şükür'ün son rötuşla memleketi Sakarya'ya kaydırılabileceği belirtiliyor. Şamil Tayyar'ın Gaziantep, eski TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın Ankara ya da Trabzon'dan aday gösterilmesi gündemde...  (Vatan)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler