YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'den kurtuluş için geri sayım başladı
Partisinin grup toplantısında gündemi değerlendiren MHP lideri Bahçeli, AKP'den kurtuluş için geri sayımın başladığını söyledi İşte Bahçeli'nin grup toplantısındaki sözleri;
AKP'den kurtuluş için geri sayım başladı
25 Mayıs 2010 / 10:57 Güncelleme: 25 Mayıs 2010 / 13:38

Partsinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yine eleştiri oklarını AKP hükümetine yöneltti..  Konuşmasına Zonguldak'ta maden ocağında meydana gelen facia ile başlayan Bahçeli,  Karadon maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu 30 işçinin hayatını kaybetmesinin herkesi derinden üzdüğünü kaydetti.

Bu olayın nedenlerinin idari, teknik ve hukuki tüm boyutlarıyla araştırılarak sorumlularının ve sorun alanlarının ortaya çıkarılması gerektiğini ifade eden Bahçeli, ''Devlet, hakkın rahmetine kavuşan işçi kardeşlerimizin yakınlarının mağdur olmaması için her türlü tedbiri devreye sokmalıdır'' dedi.

Anayasa değişiklik paketinin kabulü sırasında, AK Parti'li milletvekillerinin ''birbirleriyle sarmaş dolaş olurken, dışarıda ağır sorunların milleti çaresizlik sarmalına mahkumiyete devam ettiğini'' savunan Bahçeli, ''Bu aşamadan sonra bundan önceki görüşleri ne olursa olsun herkes yapılacak referandumun sonucuna saygı duymak mecburiyetindedir'' diye konuştu.

CHP'nin Anayasa Mahkemesine başvurduğunu, bunun ''tıpkı AKP anayasa değişikliklerinin tek taraflı olarak onaylanması kadar meşru ve yasal olduğu'' görüşünü savunan Bahçeli, ''Ancak, bundan önceki girişimlerin sonuçlarına bakarsak, Anayasa Mahkemesine müracaatlardan karar aşamasına kadar geçen süreçlerin iktidar zihniyetine siyasi yığınak oluşturduğu görülecektir'' dedi.

ERKEN SEÇİM

Türkiye'nin uzun zamandır erken genel seçimin bütün şartlarını taşıdığını ileri süren Bahçeli, ''Bundan sonra siyasi gelişmelerin seyri nasıl olursa olsun AKP'den kurtuluş için geriye sayım başlamıştır. Kaçış yolu yoktur'' diye konuştu.

Anayasa görüşmeleri sırasında MHP'li milletvekillerinin doğru bildiğini, doğru üslupla ve doğru yöntemlerle sonuna kadar inançla savunduğunu anlatan Bahçeli, ''Her görüşmenin sonunda yapılan oylamada hür iradenizi ortaya koydunuz ve hiçbir fire vermeden 'hayır' kararınızı tarihin tanıklığına emanet ettiniz. Milletimiz için verdiğiniz mücadele, siyasetimizin geleceği için gösterdiğiniz kararlılık unutulmayacaktır. Hepinizle iftihar ediyorum. Hepinize partim ve şahsım adına teşekkür ediyorum'' dedi.

Bahçeli, şunları kaydetti:

''En zor anlarımızda bile duvar diplerinden sürünerek geçenlerin, yer altına sinerek bizi görmezden gelenlerin, şimdi darbe karşıtlığımızı ve acılarımızı kullanarak şerefli geçmişimize atıflarda bulunmaya çalışmaları tam bir iki yüzlülük ve alçaklıktır.

Elbette ki siyasete dışarıdan müdahalenin eleştirisinde, reddiyesinde ve hesaba çekilmesinde zaman aşımı veya tarihin akışı gibi bahaneleri benimsemeyiz. Ancak, otuz yıl önce nasıl büyük mağduriyetlere neden olduğunu yaşayarak bildiğimiz bir dönemi mahkum edeceğiz derken, Türkiyemizin ve büyük Türk milletinin geleceğini de AKP eliyle bölünmeye, çürümeye, parçalanmaya, ayrışmaya ve kargaşaya mahkûm edemeyiz.

Açılım denen yıkımdan vazgeçildiğine dair bir işaret görmeden, kimliklerin tahrikine yönelik ihanet arayışları son bulmadan, sözde tarihi sorgulama adına konulan tuzaklara düşemeyiz. Geçmişle hesaplaşacağız derken milletimizin geleceğini kaybedemeyiz. Kimse, milliyetçi hareketten bedeli ne olursa olsun böylesi bir oyunda figüran olmasını bekleyemez.''

İRAN İLE İLİŞKİLER

Dış politika konusunda da iktidara eleştiriler yönelten Bahçeli, ''AKP zihniyetinin Kıbrıs, Irak, Ermenistan, Yunanistan gibi alanlarda taviz üstüne taviz vererek veya vermeye hazır olduğunu ilan ederek yürüttüğü tek taraflı ilişki modelinin geldiği ve ulaştığı yer ortadadır'' diye konuştu.

Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Ekümenik Patrikhane tanımından rahatsızlık duymamak, Heybeliada Ruhban Okulunu açma teşebbüsleri, cemaati bile olmayan tarihi Ermeni kiliselerini onarıp ibadete ve ayine açma hevesleri, tarihi hadiselerde ecdadı faşizan olmakla suçlamak bu düşkünlüğün yapı taşlarıdır.

Buna şimdi de İran ile ilişkilerimiz dahil olmuş, Türkiye küresel gücün kendisine verdiği ev ödevini yapmaya soyunmuştur. Kısa vadede olumlu gibi görünmesine rağmen, orta ve uzun vadede İran ile ilişkilerimizi çıkmaza sokacak bu gelişmenin arkasındaki oyunu görmek lazımdır.

Elbette kalıcı ve güven verici bağımsız kararlarla, gereken hallerde arabulucu olmak, barış ve dostluğun devamında rol oynamak gerekebilir ve olmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, yine baştan beri ifade ettiğimiz başkent Ankara merkezli bir vizyonun kararlarımıza yön vermiş olmasıdır. Komşu bir ülkede üretim aşamasına yaklaşılmış nükleer silaha karşı çıkmak başka bir gerekçedir, bunu küresel gücün talebi ve baskısı ile yapmak başka bir sonuçtur.

İran'da henüz olgunlaşma sürecine giren nükleer silah aşamasını önlemeye diplomasiyle çabalamak ayrı bir gelişmedir, buna karşılık aynı mesafede olan İsrail'in sahip olduğu nükleer silahlara gözyummak farklı bir bakıştır.

İŞSİZLİK SORUNU

İşsizlik sorununa da değinen Bahçeli, ''Yüksek işsizlik, Başbakan Erdoğan ve yol arkadaşlarının eseri olarak hatırlanacaktır'' dedi.

Siyasetteki çalkantı, toplumdaki erozyon, ahlaktaki yozlaşma, değerlerdeki zedelenme hallerinin ekonomik ilişkilere de doğrudan doğruya sirayet ettiğini belirten Devlet Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

''Buna rağmen, her şeyin iyi olduğuna dair sakat görüşü sürekli gündemde tutarak, ikiyüzlü ve yalan bataklığına saplanan mevcut siyasi zihniyet kadar, demokrasi tarihimizdeki hiçbir hükümet bu denli gerçeklerle bağını koparmamıştır'' (Kanal A Haber - A.A.)

KORKUNÇ HAKARET VE KARALAMA !
 // BÜNYAMİN
Büyük milletimize diyeceğim meseleleri etraflıca değerlendirelim yalancılara iftiracılara siyaseti bilmeyenlere basireti bağlanmışlara fırsat vermeyelim, aklın yolu bir herkesi karşılaştırmakdan dinlemekten anlamaktan çekinmeyelim akıl kötü ile iyiyi ayırdeden değil iki iyi karşılaştırıp hangisinin daha iyi olduğunu ayırmaktır.Bir hafta yatıp salı günü için karalama kağıdı hazırlatmak bu milletin hayrına olmaz sonuç odaklı çözüm üretmek lazım,oda b...
25 Mayıs 2010 13:42
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler