YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'den CHP'ye sürpriz transfer!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK'da, AKP'den yeniden aday gösterilmeyen Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP'ye üye yapıldı.
AKP'den CHP'ye sürpriz transfer!
18 Aralık 2013 / 23:38 Güncelleme: 18 Aralık 2013 / 23:55

Savaş'ın CHP'nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasına kesin gözüyle bakılırken, son kararı pazar günü toplanacak Parti Meclisi verecek. CHP'nin Ankara Büyükşehir adayı olması beklenen eski MHP'li Mansur Yavaş'ın parti üyeliği ise cumartesi günü yapılacak MYK'ya kaldı.

Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan MYK, olağanüstü durumlarda parti üyeliğine olanak tanıyan 12. madde kapsamında 100'e yakın ismi CHP üyesi yaptı. Edinilen bilgiye göre AKP Hatay Belediye Başkanı Savaş, MYK'da alınan karar doğrultusunda CHP'ye üye yapıldı Lisetede bazı AKP'lilerin de olduğu öğrenildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne aday gösterilmeyen Lütfü Savaş'ın CHP'den Hatay Büyükşehir adayı olmasına kesin gözüyle bakıyor. Pazar günü toplanacak Parti Meclisi toplantısında Savaş'ın adaylığı oylanacak. Savaş'ın adaylığı kabul edilirse, Savaş; Hatay'da Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile yarışacak. Savaş'ın CHP'den adaylığına örgütten gelen tepkilere karşın CHP yönetiminin yapılan anketlerle ikna olduğu öğrenildi. Partinin Hatay milletvekillerinin de hafta başından bu yana genel merkezde temaslarda bulunarak Savaş'ın adaylığına ilişkin son gelişmeleri yakından takip etti.

Mansur Yavaş da geliyor

CHP'nin Ankara adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Mausur Yavaş'ın ise, 12. maddeden üyeliğinin cumartesi günü akşam saatlerinde yapılacak MYK'da oylanması bekleniyor. Yavaş'ın da Savaş gibi Pazar günkü PM'de adaylığının oylanması öngörülüyor.

İstanbul'da Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İzmir'de ise mevcut başkan Aziz Kocaoğlu'nu aday göstermesi beklenen CHP'de Adana, Mersin ve Antalya'da kimin aday gösterileceğine yönelik çalışmalar sürüyor. Adana'da eski MHP'li Aytaç Durak'ın ismine parti örgütü ve milletvekillerinden gelen tepkinin üzerine CHP yönetiminin halen Adana Büyükşehir Belediyesi'ni yöneten bağımsız başkan Zihni Aldırmaz ile dirsek teması kulunduğu öğrenildi. Parti örgütünde ise Durak ve Aldırmaz'a tepki olduğu belirtiliyor.

Antalya'da ise genel merkezin desteklediği mevcut başkan Mustafa Akaydın ile yola devam etme kararı verilse de, Genel Başkan Deniz Baykal'ın Akaydın'a destek vermeyeceği ifade ediliyor. Akaydın'ın tercih edilmemesi durumunda Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve eski CHP'li belediye başkanı Bekir Kumbul ile eski DYP'li belediye başkanı Hasan Subaşı'nın isimlerde kulislerde konuşuluyor. Kılıçdaroğlu'nun cumartesi günü Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin açılışlarına katılacak olması da kulisleri hareketlendirdi.

Mersin'de ise parti yönetiminde bir grubun mevcut başkan Macit Özcan ile devam edilmesinden yana olduğu ancak bir grubun ise eski Kültür Bakanı, PM üyesi Fikri Sağlar'dan yana tavrını koyduğu ifade ediliyor. Sarıgül'e yakınlığıyla bilinen eski bakan İstemihan Talay'ın da ismi hala adaylık için geçiyor.

 

VATAN

00:10
 // nermin.s
kumbul ve subasi bu isimlerle bir adim yol yidemezler Sayin Menderesin ekmegine ya suruyorlar...
19 Aralık 2013 00:10
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler