YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
" AKP yanlış politikadaki inadını sürdürüyor"
" AKP yanlış politikadaki inadını sürdürüyor"
24 Mayıs 2013 11:27
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Almanya ve İsrail istihbarat teşkilatlarının, Türkiye'nin Suriye politikasının çöktüğünü söylediklerini ileri sürdü.

 

Toprak, yazılı açıklamasında, hükümetin Suriye'ye yönelik politikasını eleştirdi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD seyahatinden önce söylediklerinin tümünü ABD Başkanı Barack Obama ile görüştükten sonra geri aldığını iddia eden Toprak, Başbakanın bir anda Cenevre Müzakereleri yanlısı olduğunu, düşüncelerinin "değiştiğini ve geliştiğini" açıkladığını belirtti.

Suriye'de hükümetin uyguladığı politikanın yanlışlığını sürekli dile getirdiklerini vurgulayan Toprak, "Hükümeti yanlıştan dönmesi, komşuların içişlerine karışmaması için uyardık. Dinlemedi. Çünkü Başbakan sadece Obama'nın sözünü dinliyor. Obama sayesinde düşünceleri gelişiyor, değişiyor. Ancak gelinen noktada ülkemizin 2 yıldan bu yana yaşadığı insani ve ekonomik felaketin de hesabının verilmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin savaşa girmediği halde, sınır kentlerinde yaşanan olaylar nedeniyle 100'den fazla can kaybı yaşadığını ifade eden Toprak, şunları kaydetti:

"Başbakan şimdi de Rusya ve Pekin'e gidip düşüncelerini daha da geliştirecek. Anlaşılan Putin tarafından da ikna edilecek. Muhtemelen Başkan Obama kendisinden Putin'e de gitmesini, Putin'in de gönlünü almasını istedi.

Türkiye Cenevre'de barış sürecinin başlatılmasında etkin ve aktif rol üstlenme şansını, 2 yıldan bu yana uygulanan radikal İslamcı terör örgütlerine destek politikası yüzünden kaybetti.

İran bile Selefi ve Vahhabi'ler başta olmak üzere radikal dini siyasi akımların Türkiye'de etkin konuma geldiği konusunda uyarma ihtiyacı duydu. Bundan rahatsız olduğunu açıkladı. Hükümet Cenevre Müzakerelerinden yana politikasını değiştirdi ama belki de Türkiye masanın dışında kalacak."

Toprak, İsrail istihbarat kuruluşu MOSSAD'ın sitesi Debkafile'da yer alan özel analizde, Türkiye ve Başbakan Erdoğan'ın Esad'ı "İyi analiz edemediği, hafife alarak stratejik hata yaptığı, Suriye ordusunun da son dönemde muhaliflere karşı büyük başarı elde ettiği" " görüşüne yer verdiğini belirten Toprak, şu değerlendirmede bulundu:

"Aynı şekilde, Alman İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkanı Gerhard Schindler'in de güvenlikten sorumlu bir grup Alman politikacıyla yaptığı değerlendirme toplantısından Alman medyasına sızan bilgilere göre, Alman istihbarat birimleri Beşar Esad'a bağlı birliklerin uzun süredir olmadıkları kadar güç kazandığını ifade ediyor.

Bütün bunların sonucunda, hükümetin dış politikada 'stratejik derinlik' diye diye 'stratejik sığlığa saplandığı, başını kayaya çarptığı' ortaya çıkıyor. Alman ve İsrail istihbarat teşkilatları Türkiye'nin Suriye politikasının çöktüğünü söylüyorlar ama AKP bu yanlış politikadaki inadını sürdürmeye devam ediyor"

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler