YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP VE MHP Bakanlar Kurulu sonrasında görüşecek
AKP VE MHP Bakanlar Kurulu sonrasında görüşecek
AKP VE MHP Bakanlar Kurulu sonrasında görüşecek
28 Ocak 2008 / 11:04 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AKP ve MHP Bakanlar Kurulu sonrasında türban konusunu görüşmek için biraraya gelecek...

AK Parti ve MHP, türban teklifine son şeklini vermek üzere bugün tekrar bir araya geliyor. ‘Yükseköğretimde kılık kıyafet serbesttir’ ibaresiyle ‘Üniversiteye mayo da, burka da girer’ eleştirilerine karşı AK Parti ve MHP, 42’nci maddeye yönelik alternatifli önerilerini bugün masaya yatıracak. Anlaşmaya varılması halinde, teklifin bu hafta imzaya açılması bekleniyor.

3 YENİ ÖNERİ

AK Parti ve MHP’nin genel çerçevesinde vardığı mutabakata göre, Anayasa’nın ‘Kanun önünde eşitlik’ başlıklı 10’. maddesi ve ‘Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi’ başlıklı 42. maddesinde değişiklik öngörülüyor. 10. madde üzerinde uzlaşan iki parti, bugünkü buluşmada eleştirilere neden olan 42. maddedeki değişiklik için bir formül bulmaya çalışacak. AK Parti, 42’nci maddeyle ilgili üç yeni öneri getirecek:

42’inci maddeye, ‘Kamu düzeni, ceza mevzuatı, genel ahlak ve başkalarının özgürlüğünü sınırlandırmamak koşuluyla kılık ve kıyafet serbesttir’ ibaresi koymak.

42’nci maddede kılık ve kıyafetle ilgili düzenleme yerine maddenin gerekçesinde bununla ilgili tanım yaparak sınırları belirlemek.

 Anayasa’nın ‘Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması’ başlıklı 14’ncü maddesine atıf yapmak.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler