YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP uzattığımız eli sıkmadı
AKP uzattığımız eli sıkmadı
15 Nisan 2010 15:32
CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek, Anayasa değişikliği konusunda AK Parti'nin uzattıkları eli sıkmaktan kaçtığını, iyi niyetli uzlaşma girişimlerinin havada kaldığını söyledi.

Özyürek, Mecliste gazetecilerin Anayasa değişikliği teklifi ve partisinin önerisiyle ilgili sorularını yanıtladı. CHP'nin önerisinin HSYK, Anayasa Mahkemesi ve parti kapatmasını zorlaştıran maddelerin tamamını kapsadığına dikkati çeken Özyürek, bu konuya ilişkin maddelerin ayrı, diğer maddelerin ayrı bir şekilde referanduma gitmesini istediklerini kaydetti.

''Biz ne referandumdan kaçıyoruz ne de Anayasa Mahkemesine gitmeyeceğiz şeklinde hiçbir zaman açıklamamız oldu'' diyen Özyürek, Anayasa Mahkemesine gitmenin bütün milletvekillerine tanınmış doğal bir hak olduğunu vurguladı. Özyürek, ''Bu noktada ne umut verdik ne herhangi bir demeç verdik. Bizim söylediğimiz çok sadedir. 3 temel madde, bunlarla irtibatlı maddeler var elbette'' diye konuştu.

''Orada bir taktik hata yapıldı mı?'' sorusu üzerine de Özyürek, ''Hayır yapılmadı'' dedi.

Hukuk, kanun tekniği bilen herkesin bunu göreceğini, bir madde değiştirilirken, onunla ilgili diğer maddelerin de değiştirilmesi gerektiğini anlatan Özyürek, ''Yoksa yasa askıda kalır. Bunun sorun yapılacağını hiçbir zaman düşünemedik'' ifadesini kullandı.

''ABD DÖNÜŞÜ KAPILARI KAPATTI''
Özyürek, şunları söyledi:

''Sayın Başbakan ABD'ye giderken tekliflerimizi olumlu buldu, tekliflerimizin özünde hiçbir değişiklik olmamasına rağmen, ABD dönüşünde bütün kapıları kapattı. Ya buradaki arkadaşlarıyla görüştü, onlar olumsuz bir görüş bildirdi, kendisi de o noktaya geldi. Veya giderken 330'u bulma konusunda tereddütleri vardı. Kendilerine özgü nedenlerle bizim hiç değişmeyen, samimiyetle sunulmuş önerilerimizi reddettiler.''

Kamuoyunun uzun zamandır gerilim içinde olduğunu, Mecliste tartışmaların yaşandığını anlatan Özyürek, ''Milleti sükunete davet etmek ve bir uzlaşma önerisinde bulunmak'' için CHP Genel Başkanı Baykal'ın iyi niyetle bir öneride bulunduğunu söyledi. Bu öneri duyulduğu andan itibaren, CHP'ye karşı olan çevrelerde bile ''nihayet bir bahar havası gelecek'' beklentisi oluştuğunu ifade eden Özyürek, ''Başbakan dönüşte o kapıyı kapattı ve bahar havası bitti'' dedi.

''YOLUMUZA DEVAM EDERİZ''

''AKP bizim uzattığımız eli sıkmaktan kaçmıştır. İyi niyetli uzlaşma girişimimiz havada kalmıştır'' görüşünü dile getiren Özyürek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bundan üzüntü duyarız. Yoksa biz yolumuza devam ederiz. Meclis zemininde önerilerimizi, eleştirilerimizi yapacağız. Anayasa değişikliğinin Komisyondaki gibi kolay çıkması söz konusu değildir. Nasıl mayınlı arazilerle ilgili yasa çok uzun zaman almışsa, bu çok daha fazla zaman alacaktır. AKP, bütün milletvekilleri ve bakanlarını Ankara'da tutmak zorunda kalacaktır. Uzlaşma olsaydı, bazı maddelere biz de destek verecektik, bazı maddeler ayrılacaktı. Böylece sakin bir ortamda bu teklif Meclisten geçecekti. Bu olmadı. Bu konudaki niyetimiz bugün de geçerlidir. Bu üç madde ve bu 3 maddeyle ilgili maddeleri ayıralım. Öbür maddelere biz olumlu oy verelim. Bu konuyu Anayasa Mahkemesine götürür müsünüz? Bu, 110 milletvekilinin doğal hakkıdır. Onlar adına biz olmaz diye bir beyanda bulunmadık, bugün de bulunmayız.''

Mustafa Özyürek, ''Anayasa teklifi böyle geçerse, 110 imza bulma konusunda sıkıntınız olur mu? MHP destek vermeyeceğini açıkladı'' şeklindeki soruya da şu karşılığı verdi:

''Hayır.  Biz bugüne kadar Anayasa değişikliği ile ilgili başvurularımızı MHP olmadan yaptık. Anayasa Mahkemesine başvurduğumuz dilekçelere açın bakın, hepsinde görürsünüz ki 110 imza vardır. Bir tane bile MHP'li yoktur. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.''

A.A.

ELİNİ VERİRSEN BEDENİNİ ALAMAZSIN !
 // AYDIN
Bunlara elde verilmez oyda verilmez eğer kazara verirseniz size AYM den red olarak karşı getirirler....
16 Nisan 2010 14:30
HAYIRA UZANMAYAN EL
 // Tuncer someren
YAŞIM İLERİ BU ZAMANA KADAR BUNLARIN ELLERİNİ HARYA UZATTİĞİNİ GÖRMEDİM YA SİZ....
16 Nisan 2010 08:54
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler