YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP Türkiye için karabasandır"
Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, hem iktidarı eleştiri hem de iktidar olabilek için projelerini anlattı...
"AKP Türkiye için karabasandır"
15 Haziran 2010 / 13:59 Güncelleme: 15 Haziran 2010 / 14:25

Partisinin Grup Toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Başbakan övünür. Geçmişte söylediklerimizin arkasında durduk diyor. 2002’de Tokat’ta söylediği sözü getirdik. Bakalım ne kadarını yerine getirmiş. Hiçbirini yerine getirmiş değil." dedi..

İşte Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin satırbaşları;

AKP artık Türkiye’yi sağlıklı yönetme gücünü kaybetmiştir. AKP Türkiye için artık bir karabasandır. AKP halkın sorunlarından kopmuştur. Sayın Başbakan’ın yaptığı dedikodu üreterek, suni gündemler yaratarak, gerçek gündemden koparmaktır.

Açılımdan bu yana verdiğimiz şehit sayısı 118. Son olarak kocasını yalnız bırakmamak için, eşinin yanında olan Pınar Akdağ’ın şehit edilmesi de hepimizin yüreğini burktu. Neredeyse Başbakan şehitleri suçlayacak. Zemin kaybediliyor, zemin kayıyor, bu oldukça AKP daha baskın olmaya başladı.

Son bir ayda kömür ocaklarında yitirdiğimiz işçi sayısı 31. İkisinin cesedine hala ulaşılamadı. Bu hükümet halka hizmet için değil halka hükmetmek, zulüm uygulamak, onun özgürlüğünü elinden almak için çaba harcayan bir hükümet konumuna gelmiştir. Anadolu kan kaybediyor, Türkiye kaybediyor.

Bir arkadaşımız kitap yazıyor. Yazdığı kitap dolayısıyla soruşturma açılıyor. Daha da önemlisi o kitabı basan yayın evine vergi denetim elemanları geliyor. Bu hukuk halk demokrasi adına yapılıyor. Eğer siz bunları demokrasi hak hukuk adına yapıyorsanız alın o hakkı da demokrasi başınıza çalın.

KILIÇDAROĞLU'NDAN EMEKLİLERE: İKİNCİ SINIF VATANDAŞ MISINIZ?

Geçen Salı günkü konuşmada ağırlığı tarıma vermiştik ve şunu ifade etmiştik. Halkın iktidarında, köylü ÖTV’siz mazotu alacak ve traktöre kavuşacak.

Çıkardıkları yasaya sahip çıkmadılar. O yasaya biz sahip çıkacağız. Ama bugün farklı bir gündemimiz var. Bugün emeklilerden söz edeceğiz.

Bakınız 9 milyonu aşkın emeklimiz var. Eşleriyle beraber 13-15 milyon arasında. Emeklilere AKP’nin yaptığı oyunları anlatacağım ve bir şeyler söyleyeceğim.

Önce emekliye bakalım, kimdir? Emekli gençliğinde çalışan, üreten alın teri döken, evine helal lokma götüren, çoluk çocuğunu besleyen, zamanı gelince de emekli olup, aylığını alıp köşesine çekilen kişidir. Emekli budur. Çalışırken gezmediği görmediği yerleri, dünyayı tanımak ister emekli. Ama emekli bu hakkını birileri lütuf verdi diye kazanmaz, emekli emekli olmak için çalışırken primini ödeyen, karşılığını almak isteyen kişidir. Emekli sosyal devletin tapu senedidir.

Şimdi emekliler de diğer vatandaşlar gibi bu ülkede yaşıyorlar. Hiç kimseyi ötekileştirmeyiz derken emekliyi de ötekileştirmeyeceğiz. Emeklilere Adalet ve Kalkınma Partisi, nasıl bir adalet ve kalkınmaysa, ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor.

55. madde dedi ki, emeklilere milli gelir artışından pay verilmeyecek. Emeklilerin çocukları çalışıp, kazanıyor, katma değer kazanıyor. Yasa diyor ki bölüşeceğiz, ama emekliyle değil.

Soru bir. Siz bu ülkenin ikinci sınıf vatandaşı olmayı kabul ediyor musunuz? Bunu kabul etmiyorsanız, bir yıl sonra sandık önünüze gelecek. Kendinize birinci sınıf vatandaşlık yolunu açın.

Yine soruyorum. AKP iktidarında çok önemli bir gelişme oldu. Türkiye’deki dolar milyarderi sayısı Japonya’yı geçti.

Size verilmeyen paylar, kime gitti acaba, bunu da oturup düşünün emekli kahvesinde.

Biliyorum Adalet ve Kalkınma Partisi emeklileri sevmiyor. Nereden çıktı bu emekliler diyor ve neden sevmediğini sorun. Niye sevmiyor? Çünkü AKP sosyal devleti istemiyor, sosyal devlet kavramı yok. Hakça bölüşmeyip, birisini ikinci sınıf yurttaş sınıfına getirirseniz, sosyal devletin dibine dinamit koyarsınız. Yani seçim sandığının bu dinamitin yönü de belli olacak.

BAŞBAKAN'A BUNU SORMAYACAK MISINIZ?

Biz emeklilerle dostuz, emekten ve emekliden yanayız...
9 milyon emekliden sandıkta oy istiyorum.

Başbakan bir röportajında şöyle söylüyor 'Ticaretten kazancım olmasa milletvekili maaşıyla geçinemem'

Şimdi 9 milyon emkliye sesleniyorum. Bunu sormayacak mısınız: Sen aldığın 10 bin lira ile geçinemiyorsun, ben 500- 600 TL ile nasıl geçineceğim

Seçimlerde emekliler AKP'ye oy verirse iki elimiz yakalarında olacak.

KOCA BİR YALAN
 // rıza ÖZTÜRK
Türkiye ve türk halkı Rahmetli Menderes ve Özal devamında Recep Tayip Erdogan bey zamanında yücelmiş ve bollukları yaşamıştır kısaca AKP DÖNEMİNDE BATAKLIKTAN CIKIŞTIR.Bu iftira neden.Sayın kemal bey....
15 Haziran 2010 22:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler