YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP parti devleti oluşturuyor!"
"AKP parti devleti oluşturuyor!"
10 Ocak 2014 14:15
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, AK Parti'nin paralel devlet, çeteleşme ve cemaatle mücadele adı altında askeriyle, polisiyle, hakimiyle ve süper yetkili Adalet Bakanı ile parti devleti oluşturduğunu iddia etti.

Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile ilgili kanun teklifini eleştirdi.

İstanbul merkezli operasyonun başlamasından bu yana Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar yetkililerinin açıklamaları ve görevden almaların yargı bağımsızlığını düzenleyen Anayasa'nın 138. maddesinin ihlali olduğunu savunan Yeniçeri, "Başbakan Erdoğan bir yıl önce 'militan yargı dönemi sona ermiştir' demişti, 17 Aralık operasyonu sonrası bizzat AKP iktidarı militanca yargıya müdahale dönemini açtı" diye konuştu.

HSYK'da yapılmak istenen değişiklikle kurulun AK Parti'nin öngördüğü yapılanmaya bürüneceğini ifade eden Yeniçeri, "Bu teklif, HSYK üzerinden yargının teslim alınması anlamına gelmektedir" dedi.

Yeniçeri, teklifin, yargıyı Adalet Bakanı'nın iki dudağı arasına koyduğunu belirterek, "Teklif yasalaştığı zaman Adalet Bakanı bütün yargı mensuplarının efendisi olacak" diye konuştu.

Teklifin yasalaşması halinde kuvvetler ayrılığı ilkesine veda edileceğini savunan Yeniçeri, "Yargı hükümetin emrine sokularak, hukuk ve anayasa çiğnenerek, kuvvetlerin ayrılığı yok edilerek hukuki düzenleme değil, ancak totaliter düzenleme yapılır. AKP paralel devlet, çeteleşme, cemaatle mücadele adı altında askeriyle, polisiyle, hakimiyle ve süper yetkili Adalet Bakanı ile parti devleti oluşturuyor" dedi.

Yeniçeri, AK Parti'nin siyasi ve bürokratik kadrolarının yolsuzluk ve rüşvet çarkını halktan saklamaya çalıştığını öne sürerek, "Yolsuzluğun içinde olanlar yolsuzlukla, yani kendi kendileriyle mücadele edemezler" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler