YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP kendi içlerinde bozguna uğradı"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yerel seçimlerin öne alınmasına olanak tanıyan Anayasa değişikliğinin referandum eşiğinde kabul edilmesine ilişkin, ''Kendi içlerinde bozguna uğradılar'' dedi.
"AKP kendi içlerinde bozguna uğradı"
14 Ekim 2012 / 12:16 Güncelleme: 14 Ekim 2012 / 13:19

Oran, CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlenen ''Büyük İzmir Konferansı''nın ikinci gününde, ''Emeğe saygı, ekonomide başarı'' konulu oturumun açılışında yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin öne alınmasına olanak tanıyan Anayasa değişikliğinin referandum eşiğinde kabul edilmesine değindi.

Konunun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dayatması ile gündeme geldiğini ileri süren Oran, şöyle konuştu:

''12 Ekim Cuma günü yeni bir dönüm noktası. Başbakan yine dayattı, bildiğini okudu, '27 Ekim'de seçim olacak' dedi. MHP'yi de kattı yanına. Ama kendi içlerinde bozguna uğradılar. Bu noktadan sonra AK Parti'nin ivmesini yukarı çıkarması mümkün değil. İçlerinde büyük bir çatışma var, koltuk, rant kavgası var. Cumhurbaşkanı ne karar verirse versin, çok önemli bir sonuçtur. Recep Tayyip Erdoğan'ın karizması çizildi.''

Oran, AK Parti'nin algı yönetimindeki başarısına rağmen, iktidarın performansına yönelik pozitif algının giderek azaldığını da ifade ederek, ''Karşımızdakinin de yenilebilir olduğunu görmemiz gerekiyor. Birlik, beraberlik, dayanışma şart'' dedi.

Son 1 yıldır uluslararası örgütlerin ve kuruluşların insan hakları, demokrasi, hukuk, özgürlükler, basın özgürlüğü, tutuklu milletvekili konusunda AK Parti'yi defalarca kınadığını savunan Oran, şöyle devam etti:

''En son 10 Ekim'de Avrupa Birliği İlerleme Raporu açıklandı. Bu rapora baktığınızda esasında bir gerileme raporu. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin demokratikleşmedeki, insan haklarındaki, hukukun üstünlüğündeki, kuvvetler ayrılığındaki, eşitlikteki, özgürlükteki, parti devlet olmaya gitme tehdidi içindeki bütün gerçeklerle o rapor AK Parti'nin gerçek yüzünü tescilliyor. Yazılan rapor bir manifesto, AK Parti hükümetine verilen bir manifesto. Bunu dikkate almayacaklarmış, kendi raporlarını kendileri yazacaklarmış. İşlerine geldiği zaman 'gülüm, balım', işlerine gelmediği zaman 'tu kaka' diyorlar. AB'ye 'günaydın' diyorum. 10-11 yılda AK Parti'nin gerçek yüzünü görmeleri, bu kadar ağır şekilde eleştirmeleri bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak üzmekle beraber, ama AK Parti iktidarının ipinin pazara çıkması noktasında da beni memnun ediyor.''

Oran, iktidarın faaliyetleriyle ilgili toplumsal kaygının arttığını, uluslararası bir kuruluşun yaptığı analize göre vatandaşın Türkiye'nin içinde bulunduğu duruma ilişkin memnuniyetinin eylül ayında düştüğünü öne sürerek, ''Adalet ve Kalkınma Parti'sinin pili bitiyor, bunu görmemiz lazım'' dedi.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler