YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP kapatılmazsa da ekonomi batıyor"
"AKP kapatılmazsa da ekonomi batıyor"
"AKP kapatılmazsa da ekonomi batıyor"
28 Haziran 2008 / 20:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sezer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut'u ziyaret ederek, eski başkan Kadri Şaman'ın ölümünden dolayı duyduğu üzüntüyü belirtti.


DSP olarak, partilerin kapatılmasını zorlaştıran anayasa değişikliğini 2002 yılında yapan parti olduklarını belirten Sezer, "Partilerin kapatılmasından mutluluk duymayız. Türkiye'nin bugün bu noktaya gelmiş olmasından da mutlu ve memnun değiliz. Ama hiç birimizin de suç işleme özgürlüğü yok. AKP, kapatılır mı kapatılmaz mı ona Anayasa Mahkemesi karar verecek, o karara da uymak zorundayız. Kapatılırsa ne olur, yeni bir parti kurulur herhalde" diye konuştu.


Türkiye'nin ekonomik açıdan Cumhuriyet tarihinin en kötü günlerini yaşadığını öne süren Sezer, "Bu durum açılmış kapatma davası ile doğrudan ilgili değil. Onun da etkisi vardır, ama 6 yıldır, ekonominin altyapısının sağlıklı hale getirilmesi, ekonomik gelişmeyi, tarımda ve sanayide üretimi artırmak için hiçbir tedbir alınmadı. Zaten Türkiye bu kapatma davasından çok önce, örtülü bir ekonomik kriz içindeydi. Şimdi bu daha belirgin bir hale dönüştü. Şimdi, 'AKP kapatılırsa ekonomi batar' deniliyor, halbuki, kapatılmazsa da batıyordu" dedi.


Zeki Sezer, Türkiye'nin dış borcunun 500 milyar doları bulduğunu, cari açığın ise 42 milyar dolar civarında olduğunu ve bu yıl sonunda 50 milyar doları aşacağını öne sürdü.


DSP lideri Sezer, bir gazetecinin "Olası bir erken seçim, Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?" şeklindeki sorusuna, "Ülkeye yük getirecek diye düşünmek mümkün, ama demokrasilerde bir sorun varsa ona da vatandaşların hakemliği çıkış bulur diye düşünüyorum. Çok seçim yapmak ekonomik giderdir diye düşünülmemeli, böyle düşünürsek o zaman bir kişiyi seçelim ömür boyu kalsın. Bu durumda seçim de olmaz, ekonomik gider de olmaz" yanıtını verdi.


"İstifa etmem söz konusu değil"


Zeki Sezer, "Rahşan Ecevit ile tartıştığınız ve istifanın eşiğine geldiğiniz söyleniyor" şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi:


"DSP, 2002 yılında bölündü, başımıza AK Parti derdi geldi, şimdi belli ki bazılarının DSP ile hesabı bitmiş değil. Rahşan Ecevit bizim büyüğümüz. Rahşan Ecevit ile ya da bir başkaları ile farklı düşüncelerimiz olabilir, bu doğal. Ancak, DSP'den istifam söz konusu değil. Çünkü, DSP en hızlı büyüyen parti. Büyümesine kimse engel olamaz, olamayacak.


Kurultaylar demokratik yarışın noktalandığı ortamlardır siyasi partilerde. Kurultayda, aday olmak isteyenler çıkabilir karşıma. Ben de 6 aday arasından seçilmiştim. Demokrasilerde aday olmak vardır, yaptığımız görev bir hizmet yarışıdır. Hizmet yarışında seçilme yarışı da olacak, ona da partililer karar verecek."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler