YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP hükümeti terörle mücadelede acz içinde
AKP hükümeti terörle mücadelede acz içinde
AKP hükümeti terörle mücadelede acz içinde
04 Mart 2008 / 11:52 Güncelleme: 04 Mart 2008 / 00:00

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, K.Irak'a yapılan sınır ötesi harekatın sonlandırılmasına değindi. Bahçeli Ak Parti Hükümetini, harekata son vermekle suçladı. İşte Bahçeli'nin açıklamasından satır başları:


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Irak'ta şehit düşen askerlerimize rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, "TSK'nın 21 Şubat'ta başlayan harekat seyrinin sona erdirilmesi, zamanı ve şekli son günlerde kamuoyunda ciddi şekilde tartışılmaktadır." dedi.  "Türkiye, operasyondan geri çekilme konusunda dış baskılara maruz kaldı" diyen Bahçeli: ‘21 Şubat'ta başlayan kara harekatı Türkiye tarafından büyük gururla karşılanmış ve büyük ümit ve beklentilerle karşılanmıştır. Kanlı terörün beli kırılacak umuduna kapılınmıştır. Harekatın sekizinci gününde ansızın son verilmesi ve Türk birliklerinin geri çekilmesi ve zor bir kargaşa süreci sonunda kamuoyuna duyurulması Türk milletinde derin bir hayal kırıklığı oluşturmuştur. Başbakan'ın, operasyon süresince gösterdiği eziklik ve kopukluk Türkiye'yi gelecek için baskılara maruz bırakmıştır’.

KOPUKLUK ORTAYA ÇIKTI

Operasyon sonrası ilgili kurumların kopukluğu ortaya çıkmıştır. Kaos şartları sınır ötesi operasyonun sona erdirilmesi ile devletin zirvesinde ortaya çıkmıştır.  Yaklaşık 3 bin PKK militanı Barzani'nin sorumluluğu altındadır. Bunların görülmesine rağmen bu zamana kadar hiç bir tedbir alınmamıştır. Barzani sınır ötesi operasyonu TSK'nın saldırısı olarak nitelendirmiştir. Bunu bahane ederek Kuzey Irak'ta bulunan askerin bölgeden çıkarılması için de resmi girişim başlatmıştır. Kuzey Irak'taki teröristlerin büyük bölümü peşmergelerle iç içedir. Barzani ve peşmerge güçlerinin PKK'ya sağladığı desteğin kesilmesi lazımdır. ABD'nin Türkiye bu konuda siyasi ve askeri destek vermesi gerekmektedir.

GERÇEKLER MUTLAKA ORTAYA ÇIKACAK

AK Parti hükümeti terörle mücadele konusunda acz içindedir ve AK parti terörle mücadele konusunda hedef küçültmüştür. Operasyonların kısa sürede sonlandırılması, PKK'ya karşı geniş çaplı bir imha planının olmadığını ortaya çıkarmıştır. Geniş çaplı plan yapılmalı ve güvenlik kuşağı oluşturulmalıydı.Sayın Başbakanın Irak'ı takdir etmesi bir siyasi aymazlıktır. Operasyon sürerken Talabani'ye temsilceler göndererek AK Parti Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğine leke sürmüştür. Sayın Başbakan ne kadar gizlese de gerçekleri ilerideki zamanlarda mutlaka ortaya çıkacaktır.

BARZANİDEN ÖĞRENDİK

ABD Türkiye'nin aldığı meşru tedbirleri tehdit olarak gördü. Birliklerin aniden çekilmesi hayal kırıklığı ve şaşkınlık yarattı. Geri çekilme ABD'nin Dışişleri Bakanın Hindistan'dan verdiği talimatla başlamıştır. Türk kamuoyu geri çekilmeyi Barzani'nin kanallarından öğrenmiştir.

PKK İTİBAR KAZANDI

TSK'nın Kuzey Irak'ta yaptığı harekatlar Genelkurmay Başkanlığı tarafından sürekli bilgilendirilmiş. Kamuoyuna görüntü ve zahiyat bilgileri verilmiştir. TSK'nın açıklamalarındaki bazı ifadeler terör örgütü PKK'ya itibar kazandırıyor. Grup konuşmasında sona eren kara harekatını değerlendiren Devlet Bahçeli, TSK'nın verdiği bilgiler arasında, PKk'yı övücü sıfat ve terimelerin kullanıldığını söyledi.

Grup konuşmasında sınır ötesi harekatın 8. gününde sonlandırılmasını değerlendiren ve bu konuda AK Parti’yi sert bir dille eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çok tartışılacak bir tespitte bulundu. Yapılan hava ve kara harekatlarında TSK’nın kamuoyunu bilgilendirmek için yaptığı açıklamalara dikkat çeken Bahçeli, bu açıklamalarda PKK’yı övücü terim ve sıfatların kullanıldığını söyledi.

İşte Bahçeli’nin çok tartışılacak sözleri:


"TSK'nın Kuzey Irak'ta yaptığı harekatlar Genelkurmay Başkanlığı tarafından sürekli bilgilendirilmiş. Kamuoyuna görüntü ve zahiyat bilgileri verilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı tarafından tahrip edilen hedefler hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Bu açıklamalarda teröristleri uluslararası kamuoyunda gerilla sıfatına sokacak terimler kullanıldı. TSK açıklamasındaki bazı ifadeler PKK'ya itibar kazandırıyor. Muhabere ve lojistik tesisi gibi kavramlar kullanılması teröristleri savaşan taraf gibi gösterdi."


ABD SITMAYA RAZI EDİYOR

Türkiye'ye sınırlı bir çerçevede istihbarat veren ABD'nin terörün temizlenmesinin önüne set çeken ABD sorunu Barzani'nin gözüyle görmüştür. Bu anlamda herkes gerçekleri görmelidir. ABD Türkiye'ye "Ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye" çalışıyor. Barzani ile pazarlık başlatılması için yeni adımlar atıldı. AKP'nin mumu ya da ampülü, bu konuda da yatsıya kadar yanmış ve Başbakan Erdoğan'ın maskesi düşmüştür.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler