YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP, her zillete katlanıyor"
"AKP, her zillete katlanıyor"
23 Mayıs 2013 12:34
MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, ''Çözüm süreci aşkına AKP ve onun hükümeti her zillete katlanmaktadır ve kendini katlanmak mecburiyetinde hissetmektedir'' ifadesini kullandı.

Ayhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Hükümet'in, ''dış siyasi gelişmeleri iç siyasi problem haline getirdiğini, sıfır sorun politikasının tarif edilemez olumsuz bir boyut kazandığını'' savundu.

Suriye'de yaşanılan gelişmelerin Türkiye'ye negatif yansımalarının AK Parti hükümetinin "arızalı mantığından kaynaklandığını'' iddia eden Ayhan, ''Suriye sorununu ABD'ye çözmeye giden sayın Başbakan'ın çabalarının sonuç vermediği, yandaşların ve bu geziye çok ümitli gidenlerin ortaya koydukları görüşlerden anlaşılmaktadır" dedi.

Çözüm sürecine de değinen Ayhan, akil insanların darmadağın olduğunu; ''bir kısmının MHP'ye iyice düşman olduğunu, bir kısmının ise eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un neden Silivri'de olduğunu anlamadığını anlatmakla vakit geçirdiğini'' söyledi.

Ayhan, şöyle devam etti:

"Çözüm süreci aşkına AKP ve onun hükümeti her zillete katlanmaktadır ve kendini katlanmak mecburiyetinde hissetmektedir. AKP sözüm ona Kürt sorununu çaktırmadan çözmeye çalışıyor ancak PKK ile Kürt sorununun çaktırmadan çözülmesinin mümkün olmadığını söylüyor. Çaktırmadan ihanet gerçekleşseydi Habur ve Oslo olmazdı. Çaktırmadan yapamadılar. Açığa düştüler."

Hükümetin umudunu hesabında, kitabında, bütçesinde olmayan varlık barışına bağladığını öne süren Ayhan, "Sayın Babacan 150 milyar dolardan bahsetmiştir. Bunun 30-50 milyar dolarının ABD tahvillerinde olduğunu söylemiştir. Bu olay 2008'de de yapılmıştır. Demek ki Sayın Başbakan Yardımcısının meblağını ve detayını bildiği miktar 2008'den sonra yurt  dışına çıkmıştır. AKP 2008'den sonra yurt dışına kaçan bu paranın kaçmasına neden göz yummuştur  Sayın Babacan bunu açıklamalıdır. Bu paraların sahipleri yandaş mıdır, eş midir, dost mudur, çözüm ortağı mıdır  PKK'ya verilen sözler bu konuda daha önce var mıdır " diye konuştu.

Ayhan, gazetecilerin eski OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun intihar ettiğini belirtmesi üzerine, Kozakçıoğlu'na Allah'tan rahmet diledi.

Akil insanlar arasında bulunan Kadir İnanır'ın, kendisine yönelik eleştiri ve ithamlara yönelik dava açacağını söylediğinin ifade edilmesi üzerine Ayhan, "Dava edebilir, hiçbir problem yok" dedi.

Ayhan, İnanır'a "AKP'nin papağanısın" denildiğinin hatırlatılması üzerine de ''Niye söylüyorlar onu düşünmesi lazım'' şeklinde konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler