YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akif Hamzaçebi: "Dershaneler bir neden değil, sonuçtur."
Akif Hamzaçebi: "Dershaneler bir neden değil, sonuçtur."
04 Aralık 2013 12:55
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Dershaneler bir neden değil, sonuçtur.

Fırsat eşitliğini sağlayacak bir eğitimi gerçekleştirdiğimiz zaman dershanelerle ilgili sorun kalmayacaktır. Dershane sorunu çözüldü gibi bir anlayış var. Dershane sorunu çözülmedi, böyle bir şey yok" dedi.CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında hükümetin Danıştay Kanunu’nda değişiklik öneren kanun tasarısının dün TBMM’ye geldiğini hatırlatarak, "Hükümet Danıştay’da önemli bir değişikliğe gitmek istiyor.

Yargı organlarının bugün geldiği durum Sayın Başbakanı mutlu etmiyor. Sayın Başbakan bu düşünceyle Danıştay’a el atmış durumda" dedi.Türkiye’nin bağımsız bir yargıya ihtiyacı ve vatandaşların açmış olduğu davaların süratle sonuçlandırılmasına ihtiyacı olduğunu anlatan Hamzaçebi, "Tasarının tek bir amacı vardır, Sayın Başbakanın Danıştay’daki arzularını sonuçlandırmak. HES, ihale davalarına kadar birçok konuda hükümetin elini kuvvetlendirecek bir şekilde Danıştay’da yapılanma gerçekleştirilmektedir. Bugünkü tasarı yargıda hakimiyet kurma mücadelesinin tasarısıdır, başka hiçbir amacı yoktur" ifadelerini kullandı.

"Gazeteleri Resmi Gazete yapmak istiyor"

Başbakan Erdoğan’ın 12. yıla giren iktidarında artık otoriter bir başbakan olduğunu savunan Hamzaçebi, demokrat bir profil çizmesinin mümkün olmadığını ve açıklanan demokratikleşme paketi içinde hak ve özgürlüklerin bulunmasının mümkün olmadığını ifade etti. "Başbakan Erdoğan, ’gazete manşetlerinden rahatsızlığını dile getirdi" diyen Hamzaçebi, "Polatlı’ya kadar gelmiş olan düşmanla Sayın Başbakana eleştirel manşet atanla bir paralellik kuruyor.

Bu yaklaşımı demokrat olarak tanımlamam mümkün değildir. Sayın Başbakan da kendi eleştirisini yapmış demek mümkün değildir. Gazeteleri, kendi aleyhinde yayın yapan gazeteleri düşman olarak görmek. Gazete manşetleri, Resmi Gazete haberleri gibi kendisi tarafından atılırsa sorun yok. Sayın Başbakan gazeteleri Resmi Gazete haline getirmek istiyor" şeklinde konuştu.Yıl sonuna kadar da çok sayıda ürüne zam geleceğini iddia eden Hamzaçebi, "2014 yılına böyle bir giriş yapacaktır. Bu bütçenin vatandaşı rahatlatmayacağı şimdiden ortaya çıkmıştır.

Dar gelirli vatandaşımızın otomobilinde kullandığı gazdaki artış olağanüstü rahatsız edicidir. Bu zamlar yeni zamları da peşinden sürükleyecektir. Herkes zamlara hazırlıklı olsun" diye konuştu.Dershanelerle ilgili Meclis araştırmasının yapılabileceğine işaret eden Hamzaçebi, "Dershaneler bir neden değil, sonuçtur. Fırsat eşitliğini sağlayacak bir eğitimi gerçekleştirdiğimiz zaman dershanelerle ilgili bir sorun kalmayacaktır. Dershane sorunu çözüldü gibi bir anlayış var. Dershane sorunu çözülmedi, böyle bir şey yok. Sorun dershane sahiplerinin sorunu mudur? Onlar özel okula dönüşürse dershane sorunu Türkiye’nin gündeminden kalkacak mıdır? Hayır. Öğrencilerin ilave eğitim alma ihtiyacı devam edecektir. Veliler biraraya gelerek 10-15 öğrenci için öğretmen tutacaktır" dedi.

2004 yılı MGK kararları

Hamzaçebi, 2004 yılındaki MGK kararlarında cemaatin bitirilmesi yönünde karar alındığı iddialarına ilişkin olarak da, "Sayın Başbakan bu konuda açıklama yapmıyor. Asıl konuşulması gereken konu budur. O Kurtuluş Savaşı’ndaki top seslerinden bahsediyor. Hiç kimseye bu kararlar yok hükmündedir diyerek konuyu geçiştiremez. Hukukta bir karar geri alınmadığı sürece yürürlüktedir. Bunların yürürlükte olmadığını hiç kimse söylemez. Böyle olduğu halde konuya hiç girmemek doğrusu ilginç. Sayın Başbakan bu konuda susuyor, konuyu unutturmaya çalışıyor. Amaç, fişleme dediğimiz olayın tek bir amacı vardır. O insanlar üzerinde baskı oluşturmaktır. AKP döneminde fişleme bütün hızıyla devam ediyor" dedi.

CHP-Cemaat görüşmesi

Bir soru üzerine Hamzaçebi, "Kılıçdaroğlu’nun Amerika’da kapsamlı görüşmeler yapması gayet doğaldır. Bunda yadırganacak herhangi bir durum görmüyorum. Cemaat dediğinizde ayrı bir varlıktan bahsediyorsunuz. Türkiye’de veya yurt dışında bir oluşumla görüşebilirsiniz. Siyasetçi bütün toplumu kucaklayacaktır" diye konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler