YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdoğan'dan HDP'ye eleştiri: 'Böyle bir tenakuz olur mu?'
Akdoğan'dan HDP'ye eleştiri: 'Böyle bir tenakuz olur mu?'
05 Temmuz 2015 14:28
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP'nin askeri müdahale tutumunun çelişkili ve tutarsız olduğunu belirterek "Böyle bir tenakuz olur mu?" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, 24 TV'de yayınlanan Ankara Masası'nda 24 TV Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç'un konuğu oldu.

Koalisyon arayışlarıyla ilgili açıklamalar yapan Akdoğan, "Sayın Başbakanımız gerçekten samimi bir şekilde elini uzattı. Bütün partilerle görüşmeye gidecek, üç partiyi de ziyaret edece. Tabii önce ilk görüşmede genel bir Türkiye tablosu çizilecektir, ilkelerimiz genel hassasiyetler ortaya konulacaktır. Ondan sonraki aşamalarda daha somut konular muhteva ve koalisyon protokolü vesaire, onlar üzerinde bir takım müzakereler yapılacaktır" diye konuştu.

"TÜRKİYE UZUN ZAMANDIR BU TABLOYA ALIŞKIN DEĞİL"

Türkiye'nin uzun zamandır koalisyona alışkın olmadığını ifade eden Akdoğan, "Bu da ayrı bir kültür ayrı bir alışkanlık gerektiriyor" dedi. "Şu anda herkeste bir sağduyu var, bunu da bir şekilde aşmalıyız çabası var" diyen Akdoğan, "AK Parti iktidarı samimi bir şekilde bu görüşmeleri yapacak ve elinden gelen her türlü özveriyi göstererek Türkiye'nin kazanması açısından sorumlu bir şekilde bu görüşmelere başlayacak. Türkiye'nin buradaki gerçekleri menfaatleri bizim önceliklerimizdir. Türkiye kendi ulusal güvenliğini tabii ki düşünmek durumundadır. Yani başınızda bir sürü terör örgütü cirit atıyor. Bir iç savaş var. Biz burada tedbir almayacak mıyız, ulusal çıkarlarımızı düşünmeyecek miyiz?" ifadelerini kullandı.

HDP'YE ELEŞTİRİ: BÖYLE BİR TENAKUZ¹ OLUR MU?

HDP'nin askeri müdahaleye yönelik tutumunun çelişkili olduğunu belirten Yalçın Akdoğan, HDP'lilerin bir taraftan Türkiye'nin askeri müdahale olasılığına karşı çıktığını, bir taraftan da "Türkiye neden Kobani'ye müdahale etmiyor?" dediğini belirterek eleştiride bulundu. Akdoğan şu ifadeleri kullandı:

"HDP'liler konuşuyorlar. İşte 'kendi çocuklarını göndersinler, oraya savaşmaya mı gidecekler, bu kirli bir oyundur falan', bir taraftan böyle diyorlar. 'Türkiye askeri olarak oraya müdahale ederse aman bu kıyamettir, biz engelleriz' diyorlar. Bir taraftan da diyorlar ki 'neden DEAŞ'la mücadele etmiyorlar? tanklar orada durdu, niye Kobani'ye girmediler, niye DEAŞ'ın üzerine gitmiyorlar?' Böyle bir tenakuz olur mu?"

Dipnot: 1; Tenakuz: Çelişki

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler