YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdoğan'dan Demirtaş'ı kızdıracak baraj yorumu
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Demirtaş'ın barajla ilgili eleştirilerine cevap verdi. Akdoğan, çözüm sürecinin ise donmadığını devam ettiğini söyledi.
Akdoğan'dan Demirtaş'ı kızdıracak baraj yorumu
14 Mayıs 2015 / 22:46 Güncelleme: 14 Mayıs 2015 / 22:51

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP Eş Başkanı Demirtaş'ın seçim barajıyla ilgili eleştirilerine cevap verdi. HDP'nin barajı geçin geçmeyeceğene milletin karar vereceğini söyleyen Akdoğan, Demirtaş'ın baraj konusundaki açıklamalarını ise tehditvari sözler olarak niteledi. Akdoğan, çözüm sürecine ilişkin eleştirilerini ise "süreç devam ediyor" sözleriyle cevap verdi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Habertürk TV'de Ankara Temsilcisi Veyis Ateş'in gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Akdoğan, çözüm sürecine ilişkin "Çözüm sürecinden geri adım atılması gibi bir durum yok. Süreç devam ediyor, seçimden sonra da hız kazanarak devam edecek" dedi. İşte Akdoğan'ın açıklamalarından bazı satır başları;

"Türkiye'de siyasetsizlik açığı var"

Biz bir vizyon ortaya koyduk, peki muhalefet ne yaptı? Siyasetsizlik açığı var. Seçim demek popülist vaatlerle vatandaşın aklını çelmek değil. Her yönüyle AK Parti vizyonunu ortaya koyuyor. Negatif dil kullanmak yerine yapacaklarını anlatsınlar. 

"Süreç seçimden sonra hızlanacak" 

Çözüm sürecinden geri adım atılması gibi bir durum yok. Bu bir taviz süreci değil, pompalanan kaygılar çıkmadı.  Süreci askıya alma gibi bir şey söz konusu değil. Seçimden sonra hükümet yoluna kararlılıkla devam edecek. Süreç devam ediyor, seçimden sonra da hız kazanarak devam edecek. 

HDP barajı aşamazsa...

Barajı aşmasına millet karar verir. Ben şimdi "barajı geçmezse süper olur" dedim diye sanki demokrasiye aykırı bir şey gibi algılanıyor. Oysa barajın altında olan bugün seçime kaç parti giriyor? Bir sürü giriyor. Bunların hepsi barajı geçiyor mu? Milletin iradesidir bu. 

Demirtaş'ın sözlerine yanıt

(Selahattin Demirtaş'ın "Demokrasiye inanan bir insan böyle bir laf eder mi, utanmıyor mu" sözlerinin hatırlatılması üzerine) Bu bir siyasi yarış. Ben daha fazla oy almak isterim, senin de daha az oy almanı isterim. Bu bir mücadeledir. Burada bir sürü parti var barajı geçmeyen, o zaman Türkiye'de demokrasi yok mu? Utanılması gereken şudur, sen barajı geçmezsek bu bir kıyamet alameti gibi gösterirsen, tehditvari konuşursan, bunların konuşulmasıdır ayıp olan. 

HDP'nin barajı geçmesini demokrasi açısında sorunlu görüyorum.  Silahlı örgütün vesayeti altındaki bir parti güç kazanmamalı. 

Silahlara veda süreci

HDP'nin güçlenmesinin demokrasiye katkı olduğunu düşünmüyorum. Çözüm süreci var diye siyasi mücadeleyi bir tarafa koymayız. HDP'ye yönelik eleştirileri bugün yapıyor değilim.

Tarafsızlık tartışması

Cumhurbaşkanının etkinlikleri seçim sürecine endeksli değil.

Paralel Yapı kırmızı kitapta

Bu yapının gelişmesi Özal dönemine kadar gider. AK Parti'yi devirmeye çalışan bir statüko bloğu var. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler