YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdoğan: "Eylemsizlik sadece karakol basmamak değildir"
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Akdoğan: "Eylemsizlik sadece karakol basmamak değildir"
17 Kasım 2014 / 10:36 Güncelleme: 17 Kasım 2014 / 11:29

Çözüm sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, diyalog sürecinin yeniden başlamasının önemine vurgu yaptı ve sürecin kamu güvenliğinden taviz vermeden ilerlemesi gerektiğini belirtti.

Diyalog sürecinin tekrar başlaması önemli

Gelinen aşamada HDP heyetiyle yeniden görüşmenin ve diyalog sürecinin başlamış olmasının önemli olduğunu belirten Akdoğan, "Bu sürecin temel zemini, daha önce açıklanan eylemsizliğin tüm yönleriyle çok boyutlu olarak hayata geçmesidir. Eylemsizlik sadece karakol basmamak değildir, her türlü şiddet ve asayiş olayı da 'terör eylemleri' başlığı altında değerlendirilmesi gereken olaylardır.

Bu yüzden yol kesme, haraç alma, iş makinesi yakma her türlü eylem şekli, kırsalda veya şehir merkezinde, bunların hepsine son verilmesi ve tam anlamıyla gerçek bir eylemsizliğin hayata geçmesi temel zemindir." dedi.

Sürecin temelini diyalog oluşturuyor

Çözüm sürecinin temelini diyalog oluşturuyor diyen Akdoğan, "Ortada bir sorun varsa bu sorunun demokrasi yöntemiyle, demokratik sistem içinde çözmeye çalışacaksak -elbette demokratik yöntemlerle çözeceğiz- görüşme, diyalog temas, çözüm sürecimizde en önemli yöntemlerden bir tanesi" dedi.

Çözüm sürecinin kamu düzeni ve güvenliğinden taviz vermeden ilerlemesi gerektiğini belirten Akdoğan, "Tek bir vatandaşın bile bölgede ezdirmeden, hepsinin hakkını, hukukunu koruyarak bu süreci devam ettirmek durumundayız. Şu anki öne çıkardığımız temel, öncelikli hassasiyet budur. Bunu da herkes doğru anlamalıdır. Bu 90'lara dönmek, eski Türkiye'ye dönmek anlamına gelmemektedir. Türkiye artık eski günlere geri dönemez" dedi.

Üçüncü bir ülke sürece müdahil olamaz

Başbakan Yardımcısı Akdoğan Çözüm Süreci'ne üçüncü bir ülkenin müdahil olmasına yönelik taleplere ilişkin, "Bu süreç yerli bir süreç. Türkiye'nin kendi iradesiyle hayata geçirdiği bir süreç. Farklı bir ülkenin, mekanizmanın, sistemin, örgütün, yapının bunun içerisinde olmasını doğru bulmuyoruz. Türkiye kendi imkan ve kabiliyetleriyle bu süreci devam ettiriyor" dedi.

Örgütün, baskı ve şiddet uygulamadığı takdirde tutunamayacağını, halk desteğini kaybedeceğini düşündüğünü belirten Akdoğan, "Bu yüzden de bundan vazgeçmek istemiyor. Bunun bahanesi de Kobani olayları oldu.

Gelinen noktada görülmesi gereken bir irade. Yani sen bu işi yapmak istiyor musun, istemiyor musun  Bu baskı, şiddet, bölgede uyguladığın ceberut anlayış, bunu bırakacak mısın bırakmayacak mısın  Temel zemin budur. Bu olmadıktan sonra 'Biz çözüm istiyoruz' lafı boş bir laf olur. Bunun ön zemini, temel zemini bu olayların bırakılmasıdır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Türkiye'nin tezleri romantik şeyler gibi algılanmıştır. Türkiye sadece kendi milli çıkarını düşünüyor gibi algılanmıştır. Gelinen noktada görülmüştür ki bunların hepsi doğrudur. Ortada halkına zulmeden, kimyasal silah kullanan rejim var, yönetim var, bu bütün inandırıcılığını kaybetti" dedi. Akdoağn, 'Bu orada dursun, ama biz Suriye'de meseleyi çözelim' demenin rasyonel tarafı kalmamıştır. Bu yüzden daha net, daha dirayetli, daha kararlı bir duruş sergilenmesi gerekiyor."

Asırlık bir sorunu çzömek kolay değil

Çözüm Süreci konusunda bugün ılımlı bir havanın olduğunu belirten Akdoğan, "HDP heyeti ile görüşmemiz bu gerçekten bence de önemli. Çünkü bu asırlık, kangren olmuş, kronik bir sorunu çözmek kolay değil. Bu akşamdan sabaha olmuyor, sabır, kararlılık, samimiyet gerektiriyor. Bu yeni süreçte herkesin yaşananlardan ders çıkarması önem taşıyor. Samimi ve dürüst olmak çok büyük önem taşıyor, iyi niyetli olmak, kararlı olmak, risk almak, konjonktürel gelişmelere takılmamak, siyasi hesaplara bu süreci kurban etmemek önem taşıyor. Neticede toplumda çok ciddi bir destek var. Bu destek çerçevesinde herkesin daha sorumlu, duyarlı, sağduyulu davranması gerekiyor" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler