YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdoğan: Bunlar başından beri Çözüm Süreci'ne karşılar
Akdoğan: Bunlar başından beri Çözüm Süreci'ne karşılar
24 Mayıs 2015 19:41
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Bunlar başından beri Çözüm Süreci'ne karşılar. Öcalan'ı da boşa düşürmek için her türlü engellemeyi yaptılar" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti devrilirse Çözüm Süreci'nin biteceğini herkesin bildiğini belirterek, "Bunlar başından beri Çözüm Süreci'ne karşılar. Öcalan'ı da boşa düşürmek için her türlü engellemeyi yaptılar. 4 Şubat'ta Öcalan çağrı yaptı, 'Silah bırakma kongresi düzenleyin' dedi. 28 Şubat'a kadar açıklama yapamadılar. Gittiler geldiler, Kandil'deki ağa babaları izin vermedi açıklama yapmalarına. Bunu da görmek gerekiyor" dedi.

Akdoğan, Bala ilçesi Kesikköprü Mahallesi'ndeki AK Parti bölge mitinginde yaptığı konuşmada, Çözüm Süreci'ni AK Parti'nin başlattığını ve başından beri kimsenin destek vermediğini bildirdi.

Akdoğan, "Bunlar başından beri Çözüm Süreci'ne karşılar. Öcalan'ı da boşa düşürmek için her türlü engellemeyi yaptılar. 4 Şubat'ta Öcalan çağrı yaptı, 'Silah bırakma kongresi düzenleyin' dedi. 28 Şubat'a kadar açıklama yapamadılar. Gittiler geldiler, Kandil'deki ağa babaları izin vermedi açıklama yapmalarına. Bunu da görmek gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Öğrenci yurduna insanım diyen bir insan molotof atar mı?" 

Allah'ın verdiği hakkın kimseden esirgenmeyeceğini ifade eden Akdoğan, hizmet etmenin bir lütuf olmadığını, devletin görevi olduğunu bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, AK Parti'den önce bölgesel ayrımcılık yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"İnsanların kimlikleri reddedilmiş, inkar edilmişler, zulüm görmüşler. Biz dedik ki, 'Bu sahtekarlığa son verilsin. Böyle politika mı olur? Biz insanımıza sahip çıkacağız, insanımızı yücelteceğiz, kucaklayacağız.' Başladık hizmet etmeye. Doğuya, Güneydoğuya tarihinde görülmemiş hizmetler yaptık. Terör örgütü engellemeye çalıştı. 2-3 gün sonra Yüksekova'da havalimanını açacağız. Onu da yıllardır engellemeye çalışıyorlar. Okul yapıyoruz okulu yakıyorlar, hastane yapıyoruz molotof atıyorlar. Öğrenci yurduna insanım diyen bir insan molotof atar mı? Bu nasıl bir gaddarlıktır?"

Kürt meselesiyle ilgili her şeyin AK Parti döneminde yapıldığını ifade eden Akdoğan, AK Parti'ye karşı birliktelik kuranların bu hizmetlere engel olduğunu belirtti.

Akdoğan, teröristlerin kapı kapı gezerek vatandaşları parti değiştirmeleri konusunda tehdit ettiğini anlatarak, "Karayılan demiş ki, 'Biz tehdit falan etmiyoruz.' Sen onu benim külahıma anlat. İnsanlara mektuplar gönderiyorsunuz. 'Şu tarihe kadar parayı göndermezseniz biz sana ne yapacağımızı biliriz' diyorsunuz. Köylere gidiyorsunuz, 'Bir tane oy AK Parti'ye çıkarsa siz görürsünüz' diyorsunuz. Sizin Kürt'e saygınız yok. Terör örgütünün varlığı bile bir tehdittir. Senin elinde silah var olduğu sürece bu bir tehdittir" dedi. 

"Eski Türkiye'ye dönüş için çabalıyorlar"

HDP'nin Türkiye partisi olmasını ve her yerde siyaset yapmalarını istediklerini vurgulayan Akdoğan, ancak din dersine karşı olan, Diyanete karşı olan, Türk askerini kaçıran Türkiye partisi olamayacağına dikkati çekti.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, başı sıkışan her mazlumun Türkiye'ye koştuğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Suriye'den kaçan, Arap, Kürt, Ezidi, Irak'tan kaçan, geçmişte Balkanlardan kaçan herkesin sığınma yeri oldu Türkiye. Bizim petrol kuyularımız yok ama vicdanımız var. İşte bu yüzden bu seçim çok önemli. Büyük bir tezgah var. İçeridekiler, dışarıdakiler, paralelciler, darbeciler, terör örgütlerinin her türlüsü eski Türkiye'ye dönüş için çabalıyorlar. Biz yeni Türkiye'yi kurmak istiyoruz. Paralel otorite kurmaya çalışan 2 tane örgüt var. Bir, bu paralel çete, bir de KCK. Hepsi aynı zihniyette. Onun için Güneydoğu'da rekabet ediyorlardı. Birbirlerini hiç sevmiyorlardı. En sonunda bu paralel çeteler anlaştılar. Şimdi kol kola hareket ediyorlar. Ama hiçbirine eyvallah etmeyeceğiz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler