YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'ye o ilden rekor başvuru
AK Parti'ye o ilden rekor başvuru
22 Mart 2015 20:08
AK Parti'den aday adaylığında en fazla başvuru doğal olarak İstanbul'da. 2'inci Ankara. Ancak en fazla başvuru yapılan 3'ncü il sürpriz oldu.

Seçimde milletvekili aday adayı olabilmek için en fazla başvuru iktidar partisi Ak Parti 'ye yapıldı. 7 Haziran 2015 seçimleri için yapılan başvuru sayısı 6 bin 223 kişiyi buldu. En fazla başvuru İstanbul'da. İkinci sırada ise Ankara . Bu iller elbette sürpriz değil. Asıl sürpriz ise en fazla başvuru yapılan üçcündü ilin Şanlıurfa olması. Şanlıurfa, diğer tüm büyük şehirleri geçti. Bu ilden AK Parti'ye 281 kişi başvuru yaptı.

AK Parti'ye 88 milletvekili çıkaracak İstanbul'da toplam 1166 başvuru yapıldı. İstanbul 1. bölge için 479, 2. bölge için 335, 3. bölge için de 352 başvuru oldu.

En çok başvuru yapılan ikinci il ise Ankara. İki seçim bölgesinden toplam 32 milletvekili çıkaracak olan başkentten aday adaylığı için AKP 'ye 536 başvuru yapıldı. Ankara 1. bölgeden seçilmek için 293, 2. bölgeden seçilmek için ise 243 kişi başvurdu.

Aday adaylığı başvurularında en çok rağbet edilen illerin üçüncü sırasında ise sürpriz bir yer var. 12 milletvekili çıkaracak olan Şanlıurfa'dan AK Parti milletvekili olabilmek için 281 kişi başvuru yapmış durumda. Başvuru sayısındaki yükseklik ile Şanlıurfa; İzmir, Adana, Antalya, Diyarbakır gibi büyük illeri geride bıraktı.

Şanlıurfa'yı Bursa, Konya, Diyarbakır, Adana, Gaziantep, Van, Mardin, Erzurum, Mersin ve Antalya izliyor.

 

RADİKAL

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler