YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'ye IŞİD'ci diyen Demirtaş: Koalisyon yapabiliriz!
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "1 Kasım sonrası eğer koalisyonda bize iş ve görev düşerse - ki biz buna açık olacağız - AKP ve CHP dahil olmak üzere oturup konuşacağız” açıklamasını yaptı.
AK Parti'ye IŞİD'ci diyen Demirtaş: Koalisyon yapabiliriz!
21 Ekim 2015 / 17:07 Güncelleme: 21 Ekim 2015 / 17:10

Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Kasım sonrası en iyi seçeneğin koalisyon olduğunu belirterek, "Tek başına biz bile 276’yı bulsak Türkiye açısından iyi değildir. HDP tek başına iktidar olsa bu da Türkiye için bir tehdittir.

Şu anda AKP’yi aşan derinleşmiş bir kırılma ve kutuplaşma var. Bunu da yaratan AKP’ydi, çözmesi gereken bizleriz. Bunun da yolu koalisyondur. Bir partinin tek başına iktidar olması normalde bir ülkede kaygı da yaratmaz. Demokrasinin gereğidir saygı duyarsınız. Fakat AKP bu gücünü toplumun geri kalanını baskılamak için kullanıyor. Bu gücünü kötüye kullanan, kendisine oy vermeyen bütün çevrelere düşman hukuku uygulayan bir iktidar var" diye konuştu.

HDP'nin seçimlerin ardından hangi partilerle koalisyon için görüşeceği sorusuna da Demirtaş, şu yanıtı verdi:

"MHP'YE OY VERENLER ŞEREFLİ İNSANLAR, ANCAK..."

"Biz Sayın Bahçeli gibi yaklaşmıyoruz. MHP’yi inkâr eden bir tavrımız yok. MHP’ye oy vermiş herkese saygı duyuyoruz, hepsi de şerefli insanlardır. Ancak MHP ile koalisyonda anlaşmamız mümkün değil.

Diğer seçenekleri de mutlaka seçim sonrası oturup konuşmak lazım. Biz HDP olarak ülke yönetiminde olursak Türkiye’nin toparlanması açısından çok önemlidir. Ya geniş tabanlı bir koalisyon konuşulur ya da bizim de destekleyebileceğimiz - iktidarın içinde olmasak bile - temel ilkelerle Türkiye’de kırılmaları toparlayabilecek bir hükümet programı çıkarmaya çalışabiliriz."

"AKP VE CHP DAHİL OLMAK ÜZERE..."

İçinde AK Parti'nin de olduğu geniş tabanlı koalisyona olumlu baktıklarını belirten Demirtaş, "Seçimden sonra AKP’nin de çok büyük bir tartışma yaşayacağını düşünüyorum. Eğer koalisyonda bize iş ve görev düşerse - ki biz buna açık olacağız - oturup, konuşacağız. AKP ve CHP dahil olmak üzere. Barış isteyenlerin demokrasiden yana olanların gücü ne kadar fazla olursa AKP’yi sınırlamak o kadar kolay olacaktır. Artık 2019’a kadar gitmeyebilir ama bir koalisyon kurulacak artık. Biz bu yüzden açığız." diye konuştu.

CİCİ ÇOCUK
 // YEDİK ONU
SEÇİMLERDEN HEMEN SONRA YİNE TEHDİTLER ŞANTAJLAR BAŞLAR HEMİ SELOOOO...
21 Ekim 2015 Çarşamba 19:31
OUZUNOGLU
 // OUZUNOGLU
OLUR OLUR...
21 Ekim 2015 Çarşamba 18:58
 // Abdullah
Lütfen bu kafir katili ilk sayfaya koymayınız.onu görmekten Şeytanı tercih ederim....
21 Ekim 2015 17:33
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler