YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'ye dış politika eleştirisi
CHP Genel Sekreteri Tamaylıgil, 'Sırıf sorun diyen, ancak sorunsuz hiç bir başlığın yaşanmadığı bir süreci AKP iktidarıyla beraber karşımızda görüyoruz.' dedi.
AK Parti'ye dış politika eleştirisi
03 Ağustos 2011 / 23:52 Güncelleme: 03 Ağustos 2011 / 23:55

CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, Hükümetin izlediği dış politikayı eleştirerek, ''Sıfır sorun diyen, ancak sorunsuz hiçbir başlığın yaşanmadığı bir süreci AKP iktidarıyla beraber karşımızda görüyoruz'' dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında genel merkezde toplandı.

Tamaylıgil, MYK toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.

MYK toplantısında ekonomiyle ilgili gelişmelerin de ele alındığını belirten Tamaylıgil, AK Parti hükümeti bakanlarının vatandaşı yaklaşan ekonomik krize ilişkin uyardığını, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ise krizin yaşanmayacağı yönünde açıklamalar yaptığını ifade etti. Tamaylıgil, ekonomik verilerin ise olumsuz bir tablo ortaya koyduğunu savundu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarını da eleştiren Tamaylıgil, ''Merkez Bankası Başkanı Başbakan'ın ağzıyla konuşmayı kendisine görev bilmiştir. Bu görev, özerk bir yapı olan Merkez Bankasının işlevine ve işleyişine ne kadar uymaktadır  Böyle bir yaklaşımın uluslararası kredibilite bakımından nasıl olumsuz etkiler yaratacağı hesaba katılmamıştır. Buradaki görev ekonomik tabloyu iyi değerlendirmek, açıklanacak olan kararları ona bağlı olarak ortaya koymaktır. Buradaki görev Başbakan'ın sözcülüğünü yapmak değildir'' şeklinde konuştu.

Tamaylıgil, CHP olarak komşu ülkelerdeki ve Ortadoğu'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Tamaylıgil, Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerde hayatını kaybeden Müslümanlar için büyük üzüntü duyduklarını da bildirdi.

Hükümetin dış politikayla ilgili yaklaşımları ve değişimleri de yakından izlediklerini anlatan Tamaylıgil, daha önce Kıbrıs konusundaki gelişmeleri geniş bir şekilde değerlendirdiklerini anımsattı.

''Sıfır sorun diyen, ancak sorunsuz hiç bir başlığın yaşanmadığı bir süreci de AKP iktidarıyla beraber karşımızda görüyoruz'' diyen Tamaylıgil, şöyle devam etti:

''Büyük Ortadoğu Projesi'nin eşbaşkanı olmaktan övünen ve şu anda uluslararası açıdan baktığımızda egemen batılı güçlerin Ortadoğu coğrafyasındaki projelerinde AKP aracılığıyla maalesef ki, Ortadoğu açısından gelişmelerde masum Müslümanların ensesinde boza pişirilmektedir. AKP Libya'da NATO'nun bulunmasına Sayın Başbakan'ın beyanı ile karşı çıkmıştır. Akabinde NATO'nun orada bulunmasına onay vermiştir. Bir Dışişleri Bakanımız kalkıp oradaki muhalif mitinglere katılmıştır. Ancak orada hayatını kaybedenler onlarca yüzlerce kişinin varlığını düşündüğümüzde böyle bir gelişen süreçte AKP'nin dış politikayla ilgili sorumluluklarını da unutmamak gerekir diye düşünüyoruz.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler