YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'nin son oy oranını açıkladı
AK Parti'nin oyunu iki puan artırdığını savunan Abdülkadir Selvi, bu durumun tek başına iktidar olmaya yetmediğini yazdı.
AK Parti'nin son oy oranını açıkladı
06 Ağustos 2015 / 12:14 Güncelleme: 06 Ağustos 2015 / 17:53

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, 7 Haziran seçimleri sonrası IŞİD ve PKK operasyonlarıyla birlikte AK Parti'nin tırmanışa geçtiğini yazdı.

"Oy artışı tek başına iktidara yetiyor mu?" başlıklı bugünkü yazısında koalisyon arayışlarını ve erken seçim ihtimalini değerlendirdi. AK Parti yönetiminin erken seçimi denemek istediğini iddia ettiği yazısında Selvi, PKK'ya yönelik operasyonlar sonra seçmenin havasını kendi bakış açısıyla analiz etti:

SAADET VE MHP'DEN AK PARTİ'YE YÖNELİŞ

"Özellikle MHP ve Saadet Partisi tabanlarından AK Parti'ye doğru bir yöneliş söz konusu.

Son seçimlerde Saadet Partisi ve BBP ittifakına oy veren seçmen, verdiği oyun siyasette bir yaptırım gücü olmadığını gördü. 60 gündür ülkede hükümet kurulamıyor. Saadet Partisi seçmeni bunu görmüyor mu? Yeniden bir durum değerlendirmesi yapma ihtiyacı hissetmiyor mu? Çözüm süreci nedeniyle AK Parti'ye kızıp, MHP'ye oy verenlerin bir kısmı da kararlarını yeniden gözden geçirmeye ve partilerine dönmeye başladılar.

Ama HDP'ye giden Kürt oylarında bir kıpırdanma gözükmüyor. PKK'ya yönelik operasyonlara rağmen HDP oy oranını koruyor. Burada siyasetin yaptığı bir yanlış var. Kimi zaman PKK'ya karşı değil sanki HDP'ye operasyon yapılıyor gibi bir hava oluşturuluyor. Parti kapatma, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırma, HDP'lileri yargılama gibi hamleler, Kürt seçmende eski çağrışımlara yol açıyor. "

PKK TRAVMADA BEYAZ TÜRKLER ŞAŞKIN

IŞİD'le mücadelede ABD ile anlaşan Türkiye'nin PKK'da travmaya yol açtığını savunan Selvi, yazısında HDP'ye oy veren beyaz Türklerin de Demirtaş'ın PKK terörünü kınayamadığı için şaşkınlık içinde olduğunu iddia etti.

HENÜZ KÜÇÜK OY ARTIŞLARI

IŞİD ve PKK operasyonlarının siyasette bir dalgalanma meydana getirdiğini ifade eden yazar, 7 Haziran sonrası değişen iklimi yazısının sonunda böyle anlattı: "AK Parti'nin oylarında bir iki puanlık bir artış var. Ancak tüm bunlar henüz küçük oy artışları. AK Parti'yi tek başına iktidara taşımaya yetmiyor. Koalisyon ihtiyacı henüz ortadan kalkmış değil. Ama uçağın burnu yukarıya doğru tırmanmaya başladı."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler