YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti'nin son oy oranını açıkladı
AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, partisinin 7 Haziran'la ilgili hazırlıklarını anlattı. İpek, Ak Parti'nin son oy oranını da açıkladı.
Ak Parti'nin son oy oranını açıkladı
08 Şubat 2015 / 12:47 Güncelleme: 08 Şubat 2015 / 12:52

AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, 7 Haziran seçimleri öncesi partisinin seçim hazırlıkları başta olmak üzere, milletvekilliği adaylık süreci, başkanlık sistemi ve çözüm sürecini değerlendirdi.

Başörtülü ve genç aday sayısının artacağını açıklayan İpek, hedeflerinin yeni bir anayasa yapmak olduğunu kaydetti. Başkanlık sistemine de değinen İpek, Türkiye’nin diğer ülkelerle arasındaki açığı başkanlık sistemi ile kapatacağını söyledi.

İpek ayrıca adaylık konusunda partilerinin içine sızma olmaması için titiz bir çalışma yürüteceklerini belirterek, başörtülü vekil ve genç vekil sayısında artış yaşanacağını açıkladı.

AK Parti'nin oyu yüzde 51

İlk seçime girdiğimizde 2002’de yüzde 31 bandındaydık, yüzde 37 ile tamamladık. 2007 seçimlerinde 44 bandındaydık, 47 tamamladık. 2011 yılında 46- 47 bandındaydık seçimi yüzde 50 ile tamamladık. Şuan anketlerde yüzde 49 ile 51 bandı arasında gözüküyoruz.

Başkanlık herkesin talebi

Milletin önüne 12 yılın referansı ile çıkacaklarını ifade eden İpek, hedeflerinin yeni bir anayasa yapmak olduğunu kaydetti. Başkanlık sistemine de değinin İpek, başkanlık sistemini birçok kesimin talep ettiğini vurguladı. İpek, geri kalmışlığın başkanlık sistemi ile kapanacağını ifade etti. Paralel yapıyla mücadele kararlılık mesajı veren İpek, paralel yapının yerel seçimlerde bazı bölgelerde BDP’ye çalıştığına dikkat çekti. İpek, en son yaptırdıkları ankette oylarının yüzde 49-51 bandında olduğunun altını çizdi. AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek’in konuşmalarından satır başları:

Arkamızda 12 yılın referansı var

Biz kurulduğumuz andan itibaren parti programımızı hazırladığımızda ve teşkilatlarımızı kurduğumuzda bu 12 yılda yapacağımız bütün icraatları yazdık. Milletle akit kurmuş olduk. Milletle yapacağımız işlerle ilgili karşılıklı taahhütlerimiz oldu. Bu seçime giderken arkamızda 12 yılın çok kuvvetli bir referansı olacak. Seçimlerden sonra parlamentonun en önemli gündemi yeni anayasa olacak.

Geri kalmışlık kapanacak

Başkanlık sisteminde parlamento ne şekilde oluşursa oluşsun koalisyonlu bir sistem oluşmamakta. Başkan mevcut kanunlarla koalisyonlar oluşturmadan ülkeyi yönetebilmektedir. Böylelikle geçmişte Türkiye’nin geri kaldığı, Türkiye’nin diğer ülkelerle rekabet edemediği dönemlere şöyle bir baktığımızda hep parlamentonun parçalı olduğu, siyasetin parçaladığı olduğu, koalisyonların olduğu ve tek başına iktidarın olmadığı bir dönemlerde Türkiye geri kalmıştır. Ve diğer ülkelerle rekabet edememiştir.

Bürokrasiden gelenler olacak

Adaylara gelince zaten şimdi parlamentoya bakıldığında teşkilattan gelen arkadaşlar var. Bürokrasinin içinden gelen faydasına inanılan arkadaşlarda listelerde mutlaka yer alacak. Bunun dışında 3 dönem kuralı işliyor. Dolaysıyla 3 dönemi doldurmuş olan arkadaşlarımızın tecrübelerinden faydalanacağız. Gençlere, kadınlara ve başörtülü adaylara daha fazla yer vereceğiz.

Hepsinin ortak noktası Ak Parti karşıtlığı

“CHP, MHP ve HDP AK Parti karşıtlığında biraraya geldi. Siyasi fikirlerinden ve siyasi namuslarından AK Parti karşısında vaz geçtiler. Kendileri tek başlarına bir başkan seçemeyeceklerini inandıkları için peşinen havlu atıyorlar. Buna karşı çıkıyorlar.”

Siyasi partilerin bir fikri bir iddiası vardır. İktidar olma iddiaları vardır. Programlarında kendi kimliklerini ve düşüncelerini, ideolojilerini, dünyaya bakışlarını orada görebilirsiniz. Bugün CHP, MHP, HDP’nin programları farklıdır. Ama AK Parti karşıtlığında hepsi bir araya gelmektedir. Siyasi partiler son yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi fikirlerinden ve siyasi namuslarından AK Parti karşısından vazgeçmişlerdir.

Kulaklarına birileri üflüyor

Basit bir fikir etrafında birleşmişlerdir. Kim bunları bir araya getiriyorsa, bunları arkadan birleştiren, arkadan itekleyici bir güçte var ki bunlar bir araya geliyorlar. Kendileri tek başlarına bir başkan seçemeyecekleri inandıkları için peşinen havlu atıyorlar. O yüzden de başkanlık sistemine karşı çıkıyorlar. Anayasa Komisyonu 55 madde üzerinde uzlaşmıştı. Uzlaşılan maddeleri kabul edilmesi için teklifler geldi. CHP ve MHP buna ilk başta evet dedi. Daha sonra Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli bundan vazgeçti. Demek ki bir müddet sonra bunların kulaklarına birileri üflüyor .

Bunların dışında Paralel yapı mücadele devam edecek. Mesela Urfa’da paralel yapı yerel seçimlerde BDP’ye destek verdi. Bitlis’te BDP’ye destek verdi. Paralel yapı çatı adayda da çok ciddi bir şekilde çalıştı. Ama milletimiz bütün bunların çabalarına hem yerel seçimde hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok kuvvetli cevap vermiştir. Tabiri caizse çok iyi bir tokat atmıştır."

Çözüm sürecine devam mesajı

Çözüm süreci Türkiye’nin kendisinin hazırladığı hükümetin kendisinin hazırladığı milli bir projedir. Ama terörün devam etmesini isteyen küresel oyuncular olduğu gibi onun içeride işbirlikçileri de var. Yerli uşakları da var. Bunlar her zaman terör ve kandan beslenmişlerdir. Nevruzda insanların gözlerinden çözüm sürecinin kararlılıkla ilerlemesini okuduk. Çözüm süreci seçimden sonrada zorluklarına rağmen devam edecektir. 12 yıl hep reform yaparken zorluklarla karşılaştık. Bu zorlukları aşabilecek idareye sahibiz. Tüm dünyada sıkıntılar devam ederken Türkiye’nin böyle bir milli projeyi başarı ile sürdürmesi ve millet tarafından desteklenmesi çözüm açısından çok önemli ve umut vericidir.

 

YENİ ŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler