YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'nin seçim bildirgesi hazır
AK Parti'nin seçim bildirgesi hazır
20 Şubat 2015 15:24
Seçim çalışmalarının omurgası olan bildirgenin en önemli bölümünü yeni anayasa, bu hedefin ana unsurunu ise başkanlık sistemi oluşturuyor

Haziran'da yapılacak seçimlere yönelik hazırlıklarını son aşamaya getiren AK Parti'nin seçim bildirgesi üzerindeki çalışmaları da tamamlanmak üzere. Bildirgenin, AK Parti'nin hukukçu kurmaylarının hazırladığı yeni anayasa bölümünün ana unsurunu ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da her platformda gündeme getirdiği başkanlık sistemi oluşturuyor.

Yarı başkanlık mı tam başkanlık mı?

Yeni anayasa ile birlikte Türkiye'de daha güçlü bir kuvvetler ayrımının olması için başkanlık sistemine geçilmesinin şart olduğuna vurgu yapılan bildirgede, bunun için de yargı, yasama ve yürütme organlarının birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılması hedefleniyor. Ak Parti'nin gelecek vizyonunu da anlatan metinde, “Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri yeni anayasadır. Yeni anayasanın en önemli sorunu da hükümet sistemidir. AK Parti hükümet sistemi olarak başkanlık sistemini önermektedir” ifadeleri yer alacak. Ancak bildirgede, önerilen başkanlık sisteminin yarı başkanlık mı tam başkanlık mı olacağına ilişkin detaylar yer almıyor.

Yargıya neşter

Edinilen bilgilere göre bildirge metninde, yargı alanında yapılacak değişiklikler de masaya yatırılıyor. Bu kapsamda askeri-sivil yargı ayırımının kaldırılması, disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkeme kurulmaması, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin yanında Yargıtay ve Danıştay'ın da lağvedilerek, bunun yerine Temyiz Mahkemesi kurulması gibi öneriler tartışılıyor. Bu sistemle askeri, idari ve adli mahkemelerin tüm temyiz işlemlerine temyiz mahkemesinin bakması ve böylece yargıda birliğin sağlanması hedefleniyor. Ayrıca HSYK'nın yapısının değiştirilmesine yönelik bazı önerilerin de bildirgede yer alabileceği belirtiliyor.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler