YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'nin oy oranını açıkladı
AK Parti'nin oy oranını açıkladı
26 Ocak 2011 16:03
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, yaptırdıkları son anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı... Çelik'in verdiği bilgilere göre AK Parti tavan yaptı, MHP ise barajı zar zor aşıyor...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, yaptırdıkları ankete göre, AKP Parti'nin oylarının yüzde yüzde 50'ye yakın, CHP'nin oylarının yüzde 23 küsur ve MHP'nin de barajın hemen üzerinde oy oranına sahip olduğunu belirtti. Çelik, aynı ankete göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en beğeniler devlet adamı olduğunu da söyledi.

Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 2011 yılı Ocak ayının ilk yarısında 7 bölgede 5 bin 369 denekle yüz yüze yapılan anketin sonuçlarını açıkladı. AK Parti'nin hiçbir zaman kendisini kandıracak, zoraki olarak iyi gösterecek anketlere itibar etmediğini belirten Çelik, "Anketler bizim yüzümüze tutulan aynalardır. Aynadaki görüntümüz bizi ürkütmemeli, korkutmamalıdır" dedi. AK Parti olarak yaptırdıkları bu ankete göre, yaş grupları arasında AK Parti'nin en homojen oy alan parti olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Gençler de AK Parti'ye oy veriyor, orta yaşlılar da veriyor, yaşlılar da veriyor. Hani çok tekrarlanan birşey var; eğitimli kesim AK Parti'ye oy vermiyor, diye. Bu anketle ortaya çıktı ki, AK Parti eğitimli kesimden de alması gerektiği kadar oy alıyor. Hangi eğitimli kesim AK Parti'ye daha az oy veriyor? 50 yaş üzerinde olanlar. Onlar CHP'ye oy veriyor. İşte onların bir kısmı daha hala daktilo döneminde kaldığı için. Onlar statükocu tek parti zihniyetinin bir şekilde ince ayardan geçirdiği insanlardır bir kısmı. Dolayısıyla özellikle AK Parti'ye antipatiyle bakan, statükoculuktan yana olan, dünyaya açılımda, dünyayı Türkiye'ye taşıma konusunda sıkıntısı olan insanlar AK Parti'ye oy vermiyor. Onun dışında yaşlısı genci, kadını, erkeği, Türk'ü, Kürt'ü, bütün etnisiteler arasında homojen, birbirine adeta milimetrik farkla ve ya yakınlıkla oy alan tek parti Türkiye'de AK Parti'dir. Bu da AK Parti'nin Türkiye'nin çimentosu olduğunu gösteriyor. 50 yaşın üstünde eğitimlilerde evelallah CHP önde gidiyor."

"EN BEĞENİLEN DEVLET ADAMI ERDOĞAN"

Ankette en beğenilen devlet adamının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ve en yakınındakine 5 kat fark attığını söyledi. Çelik, "Herkesin kimin halka inandırıcı geldiğini, kimin halk tarafından sevildiğini çok iyi görmesi gerekiyor" dedi.
Ekonominin bugünkü durumunu olumlu bulanların oranının da yüzde 66 olduğunu ifade eden Çelik, "Bundan sonraki üç ayda ekonomi nasıl olacak sorulduğu zaman bu yüzde 67'ye çıkıyor. Bu şu demektir; küresel krizin hala hükümran olduğu bir dünyada şu anda Türkiye'deki ekonomik hayatın ve ekonominin yönetilmesinin insanlara güven verdiğini de ifade ediyor" dedi.

"CHP'NİN OYU YÜZDE 23'ÜN BİR GIDIM ÜZERİNDE"

CHP'nin oylarının yüzde 30 olduğuna ilişkin haberlere de değinen Çelik, "Bu anket öyle söylemiyor. CHP'nin oyu 23'ün bir gıdım üzerinde; 23 küsur. MHP baraj civarlarında, şu anda barajın biraz üzerinde. Ve AK Parti'de 50'ye yakın" dedi.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ GÜNDEMİMİZDE YOK"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, başkanlık sistemi ile ilgili çekinceleri olduğuna yönelik açıklamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise Çelik, başkanlık sisteminin AK Parti'nin gündeminde ağırlıklı olarak konuştuğu, üzerinde çalıştığı bir konu olmadığını söyledi. Çelik, "Şu anda AK Parti'nin gündeminde böyle bir konu yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımızın çekincelerine saygımız vardır. Bunun daha iyi olduğunu söyleyenlerin fikirlerine de saygımız vardır. Ama Türkiye şu anda parlamenter demokratik sistem ve rejimle yoluna devam ediyor. Bu konuda bir problem yok" diye konuştu. (İHA)

arslan
 // yusuf
yıllardır aynı yorumları ve acizane fikirlerini söyleyip duran buna karşın her seçimde tek başına iktidar olan bir parti var...arkadaşım bittik diyorsunda 8 senedir tüm DÜNYA ya kendini kanıtlayan,her platformda belirleyici roller üstlenen,stratejik olarakta BATI ya size bağlı değilim resti çeken,bütün olumsuzluklara ve engellemelere rağmen elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan dünyaya RECEP TAYYİP ERDOĞAN ismini ezberleten kim ?????????????...
27 Ocak 2011 16:47
akp yalanları
 // aziz türkel
akp tek başı na ikditar olursa türkiye bitmiş demekdir dünya dan yer beğenelim...
26 Ocak 2011 17:29
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler