YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'nin dümenine kim geçecek?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde AK Parti’de yeni bir dönem başlayacak. Peki boşalan Başbakanlık koltuğuna kim oturacak?
AK Parti'nin dümenine kim geçecek?
02 Temmuz 2014 / 09:47 Güncelleme: 02 Temmuz 2014 / 09:59

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmak üzere Meclis’teki yemin törenine giderken, Başbakanlık’tan ve AK Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa edecek. Partideki değişim, bu aşamada başlayacak.

Peki boşalan Başbakanlık koltuğuna kim oturacak?

Kulislerde konuşulan Başbakan adayları Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının resmen açıklanmasıyla birlikte AK Parti’de genel başkanlık ve sonrasında Başbakanlık bayrağını devralacak isimlerle ilgili kulisler hareketlendi. 

Habertürk'ten Şerife Güzel'in haberine göre kulislerde öne çıkan isimler şöyle;

Binali Yıldırım: Erdoğan’ın, Köşk’e çıkması durumunda hükümeti kurma görevini vereceği kişiler arasında eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın adı öne çıkıyor. Yıldırım’ın geçiş dönemi Başbakan’ı olarak partiyi 2015’e taşıyabileceği belirtiliyor. Yıldırım 3 döneme takılan isimlerden.

Mehmet Ali Şahin: Geçiş dönemi Başbakan’ı olarak ismi geçenler arasında Genel Başkanvekili Mehmet Ali Şahin de bulunuyor

Arınç - Atalay: Kulislerde, Bülent Arınç ve Beşir Atalay’ın adı da sıkça konuşuluyor. İki isim, AK Parti’de ‘ağabey’ olarak geçiş döneminde görev üstlenebilecek güçlü adaylar olarak telaffuz ediliyor.

Abdullah Gül: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partinin başına geçmesi, Köşk’teki devir teslimi izleyen 45 gün içinde gerçekleştirilecek kongrede mümkün görünüyor. Gül’ün Başbakan olarak görev alabilmesi için ya erken seçim yapılması ya da 2015 seçimlerinde aday olup milletvekili seçilmesi gerekiyor

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler