YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'nin cevabı sert oldu
AK Parti'nin cevabı sert oldu
AK Parti'nin cevabı sert oldu
23 Mayıs 2008 / 22:19 Güncelleme: 23 Mayıs 2008 / 00:00

Yargıtay'ın bildirisine Danıştay'dan da destek gelince, Ak Parti, manifesto niteliğinde daha sert bir açıklama yaptı. Genel Başkan Vekili Dengir Mir Mehmet Fırat, 'Yargıtay Ve Danıştay tarafsızlığını yitirmiştir' dedi ve herkesin milli iradeye boyun eğmek zorunda olduğunu söyledi. 


Yargıtay'ın hükümeti hedef alan ve anayasa mahkemesini etkilemeye yönelik olarak yorumlanan açıklamasına Danıştay'dan da destek gelince Ankara'da tansiyon iyice yükseldi... Ak Parti'nin cevabı bu kez çok daha sert oldu...


Fırat  “Bu odaklar haksız ve milletsiz bir devlet tanımı yapıyorlar. Milletin devletini sahiplenmesinden, milletin devleti ile birlikte güçlenmesinden rahatsız oluyorlar. Bu odaklar çoğu zaman siyasi odakların da desteği ile vesayetçi demokrasiyi tahkim edecek adımları atma konusunda cüretkarlaşabiliyorlar”dedi


Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'daki tedavisi nedeniyle katılamadığı Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Yargıtay ve Danıştay'a karşı manifesto niteliğindeki cevaplar ön plana çıktı.  Genel Başkanvekili Dengir Mir Mehmet Fırat bildirilere imza atanlara meydan okudu...


“Bulunduğunuz noktada hiçbir bariyer, hiçbir engel, hiçbir zorlama Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik yürüyüşünü durdurmaya muktedir olamayacaktır. Herkes ama herkes milli iradeye ram olmak durumundadır”


Fırat'ın kullandığı ram olmak deyimi boyun eğmek anlamına geliyor... Yani, Ak Parti, "herkes milli iradeye boyun eğmek zorundadır" mesajı verdi.


“Anayasal görevleri önlerine gelen davalarda karar üretmekten ve yargı etkisini kullanmaktan ibaret olan Yargıtay ve Danıştay'ın bir bildiri yarışına girmelerini Büyük Türk Milleti ibret ve hayretle izliyor. Bu bildirilere imza koyanlar üzülerek ifade etmek isteriz ki tarafsızlıklarını yitirmişlerdir” diye sözlerini sürdürdü.
        
Yargıtay'ın bildirisine hükümetin Cemil Çiçek'le verdiği ilk cevapta dolaylı eleştiriler vardı. Ancak Fırat açıklamasında daha keskin ve net ifadeler kullandı.


“Yüksek Anayasa Mahkememizde görülmekte olan iki davanın karara bağlanacağı şu günlerde, Anayasamızın 138. maddesi uyarınca özellikle susması gereken Yargıtay ve Danıştay'ın, hiçbir sebep yokken ve kendilerine yönelik en ufak bir eleştiri mevcut değilken bildiri yayınlamaları, sözü geçen davaların örtülü tarafı olduklarını açığa çıkarmıştır”


Ak Parti Genel Başkan Vekili Fırat Türkiye'nin bu dönemlerden başarıyla çıkacağını da vurguladı.


“Meşruiyeti toplum ve hukuk dışı zeminlerde arayanlar kaybetmeye mahkumdur. Milletin ölçüleri ve demokratik olgunluğu, bizim en kuvvetli desteğimizdir. Herkes müsterih olsun. Türkiye, bir daha karanlık bir girdaba sürüklenmeyecektir”


HABERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler