YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti'nin Başkanlık modelini kabul edemeyiz
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, AK Parti'nin sunduğu başkanlık modelinin "dünyada uygulanmayan, Türkiye'ye özgü, Türk işi, bütün yetkilerin tek elde toplandığı bir model" olduğunu savunarak, bunu kabul edemeyeceklerini söyledi.
Ak Parti'nin Başkanlık modelini kabul edemeyiz
22 Mayıs 2013 / 13:19 Güncelleme: 22 Mayıs 2013 / 13:21

Baluken, düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerinde hasta tutuklular bakımından "ölüm sürecinin" devam ettiğini savundu.

Kötü muamele, hak ihlalleri ve hasta tutuklularla ilgili tutumun değişmemesi durumunda açlık grevi riskiyle karşı karşıya kalınacağını belirten Baluken, her an yaşamını yitirebilecek tutukluların durumunun çok acil olduğunu kaydetti.

Adalet Bakanlığı'nın hasta tutuklular hakkında tahliye sürecini işletecek, yaşam hakkını öne çıkarak birtakım düzenlemeler yapmasını beklediklerini dile getiren Baluken, yaşamını yitiren bazı tutuklular ve hastalarla ilgili bilgiler verdi.

Cezaevlerinde 130 her an yaşamını yitirebilecek hasta olduğunu, kronik hasta sayısının da 420'nin üzerinde bulunduğunu aktaran Baluken, "Bu hasta tutuklularla ilgili adım atmak insani ve ahlaki gereklilik" dedi.

Dışarda çözüm süreci varken cezaevlerinde ölüm sürecinin işlediğini savunan Baluken, 420 hasta tutuklunun bir önce sağlıkla ilgili tedavileri alabilecekleri koşullara ulaşması, çare üretilemeyen hastaların da son dönemlerini ailelerinin yanında geçirmesi için tüm siyasi partilere, demokratik kamuoyuna çağrı yaptıklarını ifade etti.

''Geri çekilme büyük disiplin içinde yerine getiriliyor''

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baluken, açlık grevlerinin başlama riskinin olduğunu söylediğini tekrarladı. Kendilerine gelen mektuplarda, yaptıkları görüşmelerde hak ihlalleri, işkence ve kötü muamelenin tahammül edilemez bir noktaya geldiği ve çözüm sürecinden sonra bir iyileşme olmadığının aktarıldığını söyleyen Baluken, "Kısa dönem içinde bu süreçlerle ilgili hükümet bazı somut gelişmeleri gündeme almazsa, korkarım ki böyle riskin gerçekleşme ihtimali her geçen gün artacaktır" görüşünü savundu.

"PKK'nın bazı silahları ülke dışına çıkarmayıp gömdüğü" iddialarıyla ilgili bir soru üzerine Baluken, KCK yetkililerinin, sadece Türkiye'de değil İran, Irak, Suriye'de demokratik siyasi mücadeleye hazırlanıldığı, silahların tekrar kullanılmasıyla ilgili bir gündemlerinin olmadığını ifade ettiklerini aktardı.

Baluken, geri çekilme sürecinin büyük bir disiplin içerisinde yerine getirildiğini belirterek, artık ikinci aşamada demokratikleşme adımlarının atılması gerektiğini ifade etti.

AK Parti'nin olası bir anayasa teklifine destek verip vermeyeceklerine ilişkin bir soru üzerine Baluken, Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışırken görüş belirtmenin doğru olmayacağını, komisyon dağılacak bir noktaya gelirse parti olarak siyasi bir tavır belirleyeceklerini dile getirdi.

Baluken, "Yeni anayasanın Uzlaşma Komisyonundan çıkmasını temenni ederiz ama çıkmazsa halkımıza böyle bir anayasa kazandırmanın gayreti içinde olacağız'' dedi.

BDP'nin, "AK Parti'nin başkanlık sistemi teklifini geri çekmesi istemiyle" ilgili bir soru üzerine Baluken, dünyada uygulanan modellere uygun bir başkanlık sisteminin tartışılmasından yana olduklarını söyledi.

AK Parti'nin sunduğu başkanlık modelinin "dünyada uygulanmayan, Türkiye'ye özgü, Türk işi, bütün yetkilerin tek elde toplandığını bir model" olduğunu öne süren Baluken, "Böylesi bir modelin bizim açımızdan kabul edilmesi mümkün değil. Denetleme sistemi mekanizmaları, kuvvetler ayrılığı ve yetkilerin yerele dağıtılması bizim için önemli. Bunları içerecek bir model bizim açımızdan tartışılabilir" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler