YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'nin 'artı 13 vekil' formülü
AK Parti'nin 'artı 13 vekil' formülü
03 Kasım 2015 20:23
1 Kasım seçimlerinden sonra siyaset kulislerinde AK Parti'nin, Yeni anayasa ve başkanlık sistemi için Meclis’te 'AK Parti+13 vekil' formülünü gerçekleştirmeye çalışacağı konuşuluyor.

Habertürk'ün haberine göre, Geçen dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun kurulmasının ardından, özellikle CHP ve MHP'nin kırmızı çizgilerinde anlaşma sağlanamaması ve Ak Parti'nin de başkanlık sistemi önerisinde bulunması üzerine görüşmeler tıkanmıştı.

Başbakan Davutoğlu, önceki gece balkon konuşmasında, “Anayasa davetini, her iki kişiden birinin oyunu alan iktidar partisinin genel başkanı olarak bir kez daha tekrarlıyorum. Meclis'e giren bütün partilere yerli, sivil ve milli bir Anayasa yapma çağrısında bulunuyorum” dedi.

317 milletvekili çıkaran AK Parti'nin, dışarıdan 13 milletvekilinin desteğini alarak Anayasa değişikliğini referanduma götürebilecek sayıya ulaşması halinde, başkanlık sistemini referanduma taşıyabileceği belirtiliyor. Zira Meclis'te 330 oy ile kabul edilen Anayasa değişiklikleri referanduma götürülebiliyor.

367 milletvekili ve fazlasının oyunu alan Anayasa değişiklikleri ise yasalaşıyor. Bu konuda kulislerde konuşulan formüller ise şunlar:

* 317 vekili olan AK Parti, 59 vekili olan HDP'nin bazı taleplerini Anayasa değişikliği ile karşılarsa, başkanlık sistemi için destek alabilir.

* AK Parti, diğer partilerden transferlerle, ‘sayı eksiğini' kapatabilir. Ancak bu formülün, bir ‘dayatma' görüntüsü yaratacağı için tercih edilmeyeceği de konuşuluyor. AK Parti'nin bu nedenle 134 vekili olan CHP'nin, 59 vekili olan HDP ve 40 vekili olan MHP ile uzlaşma arayacağı düşünülüyor.

1
 // 1
Bence şu anki sistem çok saçma bir iktidar bir parti halka neden gidemiyor? arti olarak muhalefet partilerin maaş alan millet vekilleri mecliste ne iş yapıyor? muhalefetlerin ülkeye kattığı neler var şimdiye kadar ?eğer iktidar bir parti varsa diğerlerine gerek yok bu konuda kemer sıkma zamanı gelmedi mi? onların giderleri bu ülkenin zararinadir bu konuda yeni çalışma yapılmalı demokraside devrim gerçekleştirilmeli yoksa bu israftan başka bişi değildir.adamlar yapıstı koltuğa gitmiyor.birde maaş...
04 Kasım 2015 06:53
 // ismail
Kesinlikle pkk partisinden destek alınmamalı, mürted örgüt temizlendiğinde buna gerek kalmayacak...
03 Kasım 2015 21:37
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler