YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti'nin 12 yıldır yıkılmayan tek kalesi!
AK Parti kurulduğundan bu yana Kütahya'da büyük bir üstünlüğe sahip. Rakamlar onu gösteriyor. Yerel seçimlerde de büyük hedefleri olan AK Parti, Kütahya'da yeni bir zafere hazırlanıyor.
Ak Parti'nin 12 yıldır yıkılmayan tek kalesi!
27 Mart 2014 / 10:28 Güncelleme: 27 Mart 2014 / 14:42

2002 yılında Türkiye siyasetinde boy gösteren AK Parti gerek genel ve yerel seçimlerde gerekse yapılan iki referandumda tam destek aldığı Kütahya'da yükselmeye devam ediyor.

Haber 7'de yer alan habere göre; 2002 genel seçimlerinde yüzde 48,9; 2004 yerel seçimlerinde yüzde 50,4; 2007 genel seçimlerinde yüzde 62,3; 2009 yerel seçimlerinde yüzde 50,4; 2011 genel seçimlerinde yüzde 64,5 ile AK Parti'yi her zaman birinci parti çıkartan Kütahyalılar, 2007 referandumunda yüzde 81,4; 2010 referandumunda ise yüzde 74,8 oranla her zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında olduğunu gösterdi.

AK Parti ve Başbakan Erdoğan'a koşulsuz destek

Benzer durum 3 gün sonra yapılacak yerel seçimlerde de yaşanacağa benziyor. 17 Aralık operasyonundan sonra, hükümete yönelik oynanan büyük oyunun farkında olan Kütahya halkı, koşulsuz bir şekilde Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin arkasında olduğunun sinyalini verdi. Hem vatandaşlarla hem esnafla hem de öğrencilerle girdiğimiz diyaloglarda, vatandaşlar bunun yerel seçim değil bir genel seçim olduğunu, AK Parti'ye verilecek her ‘oy'un aslında Türkiye'nin geleceğine verileceğinin farkında. Başbakan Erdoğan'ın Kütahya'da yaptığı son mitingdeki kalabalık bunun bir göstergesi oldu.

AK Parti, MHP'nin bir adım önünde

10 yıldır Kütahya Belediyesi'ni yöneten AK Parti, mevcut başkan Mustafa İça yerine eski il başkanı Kamil Saraçoğlu'nu aday gösterdi. Saraçoğlu'nun karşısında ise aynı zamanda MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık ismi var. Zaten seçimin bu iki isim arasında geçeceği de çok açık.

Haftalardır konuşulan polemik

AK Partili aday Saraçoğlu projeleriyle ön plana çıkarken, MHP'li Alim Işık'ın Zafer Havaalanı ile ilgili olarak Kütahya Valiliği'yle girdiği polemik şehirde en çok konuşulan konu olmaya devam ediyor. Deyim yerindeyse 17 Aralık operasyonu mevzusundan sonra bu konu Kütahya'nın ana gündemi olmuş durumda. Başbakan Erdoğan'ın açılışını yaptığı havaalanının açılışına davet edilmediğini belirten MHP'li Işık'a valiliğin belge ile cevap vermesi Işık'ın zor duruma düşmesine sebep olmuştu. Çünkü Kütahya Valiliği, Alim Işık'a davetiye göndermiş, MHP'li aday ise davet için teşekkür ettiği bir telgrafı valiliğe cevap olarak yolladığı ortaya çıkmıştı. İşte bu polemik, MHP'nin Kütahya'da oy oranının düşmesine vesile oldu. Çünkü Işık "Size Allah'ın huzurunda yemin ediyorum. Bana Zafer Havaalanı açılışı ile ilgili bir davetiye gelmemiştir." sözlerini sarf etmişti.  MHP'li adayı bu sözleri hanesine eksi puan olarak yazıldı.

Kütahya 'Termal'e cazibe merkezi olacak

Kamil Saraçoğlu bu polemiklerin dışında kalarak, şu ana kadar açıkladığı 50'nin üzerindeki proje ile Kütahyalılardan oy almak istiyor. Ege Bölgesi'nde Balıkesir ve Afyon ile birlikte termal turizmde nam yapan Kütahya'nın bu anlamda diğer şehirlerden geri kalması AK Partili Saraçoğlu'nu harekete geçirmişe benziyor. Saraçoğlu, Kütahya'nın ‘bir termal kent' olduğunun her zaman dile getirildiğini fakat yurt içi ve yurt dışından turistleri çekecek cazibeli tesislerin olmadığını itiraf ettikten sonra konuyla ilgili çözümü de sunmayı ihmal etmedi:

"Kütahya'yı bölgenin incisi yapacağım"

"5 yıldızlı otellerin eksikliğinin farkındayız. Otel ve yatak kapasitelerinin çok düşük olduğunu da biliyoruz. Kütahya'da yaklaşık 90 bine kadar arsalar oluşturarak buraları yatırımcıya tahsis ederek 5 yıldızlı oteller ile birlikte termal otellerin burada yükselmesi için projeler ürettik. Bunun Kütahya'da ekonomi noktasında da önemli katkı sağlayacağı şehrimizin tanıtılması konusunda da önemli bir adım atılacağı düşüncesi içindeyiz. Eğer 30 Mart'tan sonra belediye koltuğuna oturursam en büyük hedefim Kütahya'yı bölgenin incisi yapma konusunda var gücümle çalışacağım"

Hızlı tren müjdesi

Kütahya'nın hem Ankara hem İzmir hem de İstanbul'a yakın olduğunu Zafer Havaalanı'nın açılmasıyla birlikte şehre ulaşımın daha da kolay olacağını belirten Saraçoğlu, hızlı tren projesi ile Kütahya'nın çağ atlayacağını vurguladı.

"Tema park Kütahya'nın yeni çehresi olacak"

Saraçoğlu, Kütahya'da 46 bin öğrencinin de yararlanacağı projeler ürettiklerini, 1 milyon metrekare bir alanda TEMA parkı kurarak hem çocuklarımız için hem gençlerimiz için hem de orta yaşlı yaşlılarımız için onların orada çok rahat vakit geçirebileceği yaşam alanı haline getiriyoruz, dedi. TEMA Park'ta  macera parkları, su sporlarının yapılabileceği yani 24 saatini orada geçirebileceği ama 7'den 77'ye herkese hitap edilecek bir yer olacak Tema Park'ın Kütahya'nın yeni çehresi olacağını ifade eden AK Partili Saraçoğlu,  şu ana kadar açıkladıkları projelerin ayağı yere basan sağlam projeler olduğunu ve halk tarafından beğenildiğine dikkat çekti.Türkiye'nin genelinde olduğu gibi Kütahya'da da muhalefetin ‘tek çatı' altında birleştiğini, AK Parti'ye karşı karalama ve iftira kampanyası yürüttüğünü ifade eden Saraçoğlu, geçen dönemdeki oy oranımızı korumak hatta onun üzerine çıkmak istiyoruz, dedi.

AK Parti'nin Kütahya'daki bazı projeleri şöyle:

-Kütahya'nın simgesi olan 'Vazo' büyütülecek meydan genişleyecek.

-100.000 turist hedeflenen yer altı bilim kültür merkezi yapılacak

-500 araç kapasiteli kapalı otopark

-Çocuklar için Macera parkı

-Gençler için su sporları aktiviteleri

-Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun şehir kapıları inşa edilecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler