YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili vekile saldırı
AK Partili vekile saldırı
22 Ağustos 2010 08:56
Referandumda 'evet' bildirisi dağıtan AK Partili vekile sözlü saldırı.

AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, dün çirkin bir saldırıya maruz kaldı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 23 Ağustos'ta Van'da yapacağı mitinge esnafı davet eden ve 'referandumda evet' bildirisi dağıtan Orhan, BDP'li bir grubun sözlü saldırısına uğradı.

BDP'liler, 'Siz burada gezemezsiniz, insanları referanduma götüremezsiniz' gibi sözlerle milletvekilini engellemeye çalıştı.

Alınan bilgiye göre olay şöyle gelişti: Gülşen Orhan, Kazım Karabekir Caddesi'ndeki esnaf ve vatandaşları ziyaret etti. Orhan, anayasa değişiklik paketi ile ilgili esnafa Türkçe ve Kürtçe bilgi verdi. "Bu memlekette korkulara yenilirsek hiçbir zaman muvaffak olamayız. Kimseden korkmayın ve 12 Eylül günü sandık başına giderek, oyunuzu kullanın.'' diyen Orhan'a, BDP üyesi bir grup sözlü saldırıda bulunarak engel olmaya çalıştı. Bunun üzerine harekete geçen polis, grubu dağıttı.

AK Partili vekil, olayın ardından açıklamalarda bulundu. BDP'lilerin, 'Siz burada gezemezsiniz, insanları referanduma götüremezsiniz' gibi söylemlerde bulunduğunu anlatan Orhan, Türkiye'de uzun yıllardan sonra ilk defa memleketi doğru bir anayasaya götürecek değişiklikler yapıldığını vurguladı. Orhan, şöyle devam etti: "Biz eğer burada gezemiyorsak, burada demokrasi işlemiyorsa o zaman bu insanlar hangi demokrasinin arkasından koşuyor, hangi demokrasiyi, hangi Kürt'ün hakkını arıyor. Bu Kürtlerin bir imtihanıdır. Kürtler bunca zamandır korktu ve hâlâ korkmaya devam ediyor. Ama artık korkmanın bir faydası yok. Bu düzenlemelerin hepsi Türkiye'deki herkes için, özellikle Kürtler içindir. Türkiye'de en fazla Kürtler faili meçhul cinayetlere kurban gitmedi mi? Bugün onlar yargılanabilsin diye HSYK'da değişiklik yapılıyor. Bu Kürtlerin yararına değil mi? Van halkını korkmamaya davet ediyorum. Eğer korkarsak bütün korkular üzerimize gelir."

ZAMAN 
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler