YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili vekilden İhsanoğlu'na eleştiri: Badem bıyıklı neoconlar...
AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı için "Türkiye'de badem bıyıklı neoconlar üzerinden siyaset tanzim edilmek isteniyor." dedi.
AK Partili vekilden İhsanoğlu'na eleştiri: Badem bıyıklı neoconlar...
07 Temmuz 2014 / 23:25 Güncelleme: 07 Temmuz 2014 / 23:09

Medya Dünyası programı AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'i konuk etti.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Çankaya seçimlerine adaylığını "Türkiye'de badem bıyıklı neokonlar üzerinden siyaset tanzim edilmek isteniyor" sözlerle değerlendiren Metiner, "İhsanoğlu'nun ve IŞİD'in arkasında hizalanan güç odakları kim" diye sorarak, desteğin benzer yerlerden geldiğini öne sürdü.

İhsanoğlu'nın arkasındaki güç odaklarını anlamak için IŞİD'in arkasındaki güç odaklar kim diye soralım

Pensilvanya, Gezi bir metafor. Gezi dediğimizde, Pensilvanya dediğimizde eski Türkiye'yi muhafaza etmek isteyen, Recep Tayyip Erdoğan'ın önünü kesmek isteyen yeni Türkiye'nin önünü kesmek isteyen güç odaklarından bahsediyoruz. İhsanoğlu'nun arkasındaki güç odaklarına bakınız, İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanı iken arkasındaki güç odaklarına bakınız,bölgesel güç odaklarına bakınız. Çok aykırı bir şey söyleyeceğim; bir de IŞİD'in arkasında hizalanan bölgesel güçlere bakalım. IŞİD'in arkasında hangi bölgesel güçler var, Suudi Arabistan ve bazı körfez ülkeleri...Sayın İhsanoğlu'nun arkasında hangi bölgesel güç odakları var, Bugüne kadar Mısır darbesi konusunda tek söz etmemesi, Sisi'yi ilk ziyaret eden kişinin Suudi Arabistan kralı olması, Suudi Arabistan Kralı ile Sisi'nin öpüşürken fotoğraflarını hatırlayınız.

Badem bıyıklı neocanlarla siyaset dizayn edilmek isteniyor

Türkiye'de Mısır'da yapılanının sandık yoluyla yapılmaya çalıştığını görüyoruz. İhsanoğlu böyle bir proje. Dini tamamlamak kemale erdirmek için Çankaya'ya gelmiyor. Din siyaset algısına bakınız Allahaşkına.Recep Peker'in modern versiyonu. "Din devlet hayatından ayrı tutulmalı"ymış. "Günaydın" derler. Dinin siyaset hayatından ayrı tutulması gerektiğini söylerken bunu açıklamak zorundasınız. Dindar bireyler siyasetin aktörü olamaz mı, devlet toplumu yönetirken dinden referans alınmamalı mı? Anayasa yaparken, kanun yaparken din tamamen devre dışı bırakılmasını talep etmek otoriter, seküler, laikçi anlayışın ılımlılaştırılmış hali. Bunun dibinde nasıl bir katı laiklik anlayışının yattığını biliyoruz. Türkiye'de badem bıyıklı neokonlar üzerinden siyaset tanzim edilmek istiyor. 30 Mart seçimi öncesi bunu başarmak istediler, şimdi Cumhurbaşkanlığı seçiminde bunu yapmak istiyorlar. Badem bıyıklı neoconlar asla Çankaya üzerinden vesayet rejimi oluşturamayacaklar. Çankaya üzerinden siyasetin dizayn edildiği dönem sona erecektir.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler