YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili vekilden Almanya'ya karşı flaş hamle
Metin Külünk, "TBMM'ye vereceğim yasa teklifi ile Almanların Namibya'daki Heraro ve Nama soykırımının, 'soykırım' olarak tanınmasını önereceğim" dedi.
AK Partili vekilden Almanya'ya karşı flaş hamle
06 Haziran 2016 / 17:16 Güncelleme: 06 Haziran 2016 / 17:24

Külünk, "Küresel güçlerin Türkiye'yi teslim almak istediğini, bu teslim alışta Ermeni meselesini bir araç olarak kullanmak istediğini" vurguladı.

Metin Külünk, Osmanlı, Alman, İngiliz ve Rus arşivlerinin bu konuyu siyasi bir araç haline getirenleri yalanlamasına rağmen, bazı çevreler bu konuyu Türkiye'ye karşı kısıtlama ve kontrol etme için araç haline getirdiğini belirtti. Külünk, Türkiye'nin ise bunu yok sayarak tavrını ortaya koyduğunu söyledi. 

Külünk, soykırımın anavatının Avrupa olduğuna işaret ederek, "Tarihçiler, soykırımın nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsa, Norveç'e, Almanya'ya, İngiltere'ye bakacak.

Bosna Hersek'te, 1990'larda yaşananlara bakacak. Baktıklarında soykırım kültürünün Avrupa'da doğduğunu, büyüdüğünü ve hayata geçtiğini görecek. 

Çünkü Avrupa kültürünün merkezinde insanlığı olduğu gibi kabul etmek değil kendine benzetmek vardır." ifadesini kullandı. 

Türkiye'deki üniversitelerde Avrupalıların yaptığı soykırımı araştırmak için enstitüler kurulmasını isteyen Külünk, şöyle devam etti:

"Üniversiteler, Avrupa'nın dünyanın değişik bölgelerindeki soykırımlarını, sömürgeciliklerini incelemek üzere araştırma enstitüleri kurmalı. 

Örneğin, İngilizlerinAvustralya'da, Fransızların Cezayir'de, Almanların ise Afrika'daki Namibya'da 1900'ların başında önce asimile etmek istediği, asimile olmayanların da ayaklanmalarını bastırmak için gerçekleştirdikleri soykırımları incelemeli."

'SOYKIRIMIN TANINMASINI ÖNERECEĞİM'

Almanların, 1900'ların başında Afrika'daki Namibya'daki yerli halka soykırım uyguladığına dikkati çeken Külünk, ülkenin güneyindeki Namalar ile Almanlar arasında yaşanan çatışmalarda Namaların nüfusunun azaldığını bildirdi. Külünk, şunları kaydetti:

"Almanlar, 1900'ların başında bölgeyi sömürgeleştirme girişimlerine karşı verilen mücadelede nüfuslarının dörtte üçü yok olmasına ve geride kalanların bugünkü yaşam alanlarına çekilmesine neden olmuştur. 

Dolayısıyla buradaki Namalar ve Hererolar Almanların sömürgecilik anlayışına kurban edilmiştir. 

TBMM'ye vereceğim yasa teklifi ile Almanların Namibya'daki Heraro ve Nama soykırımının, 'soykırım' olarak tanınmasını önereceğim."

 // atak
Hele şükür bizimkiler de uyanmaya başladı,arkadaş geç bile kaldiniz,,şimdiye elli kere geçmiş olması lazimdi bunun...
06 Haziran 2016 19:01
400.000 alman arabası satıldı 2015 de..kendinizi kandırmayın.
 // hursit dilaver
luzumsuz işlerle ugraşmayın. bakın, 2015de 3 alman marka otomobilden toplam 400.000 adet satıldı.hadi gucunuz varsa bu ithalatı yasaklayın ya da yuzde yuz vergi koyun..bunu almanlar istese anında yapar. siz niye yapamıyorsunuz.400.000 araba ne demek yahu.milyar eurolar eder.almanya batar.hadi bırakın ermeni soykırımını falan bu arabalara set çekin bakalım..takla atarak huzura gelirler..CHP ile de teması keserler de ikide bir alman aklı olan kan dökme işi tavsar.HEMEN YAPIN..yoksa yatar bu iş....
06 Haziran 2016 Pazartesi 18:55
NAMİBYA ŞİMDİ Mİ GELDİ AKLINIZA DERLER...2
 // ismail emre
Uluslar arası tarihçiler birliği yok mu yoksa da kurmak için adım at...önce tarihçiler ortak bir karara varır tek ülke tarihçisi taraflı olur resimi büyük çizmek lazım...sonra yasasını çıkarırsın sana laf eden olmaz...diye düşünüyorum......
06 Haziran 2016 Pazartesi 18:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler