YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili vekilden Türkmenistan'a kardeşlik vurgusu
AK Partili vekilden Türkmenistan'a kardeşlik vurgusu
25 Kasım 2017 09:57
Türkmenistan Büyük İpek Yolu'nun Kalbi kitabının tanıtım toplantısında konuşan AK Partili vekil Metin Gündoğdu Türkmenistan-Türkiye arasındaki sağlam ilişkilere vurgu yaptı, bizler dost değil kemik kardeşiz, dedi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un “Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun Kalbi” kitabının tanıtım toplantısında konuşan Ordu Milletvekili ve Türkiye Türkmenistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Metin Gündoğdu, kardeşlik vurgusu yaptı. 

TEK MİLLET İKİ DEVLETİZ

Gazi Üniversitesi Mimar Kemalettin Salonu’nda gerçekleştirilen programda Türkiye Türkmenistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak konuşan Metin Gündoğdu “Kardeşlik bağı ile bağlı olduğumuz Türkmenistan ile politik ve ticari ilişkilerimizin artmasının yanı sıra kültürel ve sosyal etkileşime de büyük önem veriyoruz. Bizler ulu bir çınarın kolları gibiyiz. Türkmenistan ile tek millet iki devletiz. Bu bilinçle hareket ediyoruz ve birbirimize bu bilinçle bakıyoruz. Bizler dost değil kemik kardeşiz. Türkmenistan, son yıllarda hem Türk dünyasının hem de dünyanın parlayan yıldızı olmuştur. Kadim medeniyet birikimini ve stratejik konumunu avantajlı bir şekilde değerlendiren Türkmenistan, Sayın Berdimuhammedov’un ileri görüşlülüğüyle daha da büyüyecektir.” dedi.

TÜRK DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ESER

Gündoğdu sözlerini şöyle sürdürdü “Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan İpek Yolu, 2000 bin yıldır bölgede yaşayan ırkların, dinlerin ve devletlerin izlerini taşımaktadır. İpek yolu sadece ticari bir hat değil, tarihsel ve kültürel zenginliklerin olduğu bir medeniyet yoludur. Sayın Berdimuhammedov’un liderliğinde projelendirilen ve 2016 senesinde açılan Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan Demiryolu Hattı ile modern İpek yolu için önemli bir hamle yapıldı. Ekim ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile açılan Bakü-Tiflis- Kars demiryolu da Anadolu üzerinden modern İpek yolunun Avrupa’ya açılan kapısı olarak büyük önem teşkil etmektedir. Sayın Berdimuhammedov’un da kitabında bahsettiği gibi, bu hamleler sadece bölgemiz için değil dünya için de son derece önemlidir. Türkiye ve Türkmenistan kardeşlik hukukunu ticari alanda da sürdürerek büyük kazanımlar elde edecektir. Sayın Berdimuhammedova’a Türk dünyasına böylesine bir eseri kazandırdığı için şükranlarımızı sunuyoruz.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler