YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili Turan: Biz sizin etek giyen arkadaşlarınıza benzemeyiz!
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde devletin sivil insanları öldürdüğünü öne süren HDP’li Ertuğrul Kürkcü’ye etekli PKK’lılar üzerinden ders verdi.
AK Partili Turan: Biz sizin etek giyen arkadaşlarınıza benzemeyiz!
24 Şubat 2016 / 10:41 Güncelleme: 24 Şubat 2016 / 11:32

TBMM Genel Kurulu, dün bir etek tartışmasına neden oldu. Terör örgütüne sırtını yaslayan HDP İzmir milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün başlattığı tartışmada AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, açtı ağzını yumdu gözünü. Turan, PKK’nın kuklası olan HDP’nin temsilcilerinden Kürkçü’ye haddini bildirdi.

İşte Meclis'te sıcak dakikaların yaşanmasına neden olan “Etek” tartışmasında yaşananlar:

TBMM Genel Kurulunda, İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin yapılan görüşmelerde konuşan önerge sahibi HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde vahim hak ihlalleri yaşandığını ileri sürerek, bunlardan Ala'yı birinci derecede sorumlu tuttuklarını söyledi.

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde yaşam hakkının ve bir dizi hakkın ihlal edildiğini ileri süren Kürkcü, uygulamanın yasaya veya uluslararası yasalara uygun olmadığını savundu.

BÖYLE BİR PLAN YAPAMAZSINIZ

Kürkçü, bir toplumun hayatında sokağa çıkma yasağından daha önemli bir kısıtlamanın olamayacağını söyledi.

Kürkçü, şöyle devam etti:

"Herhangi bir yasadan kaynağını almayan bir uygulamanın gerisinde ne var? Bunu sorduğumuzda bize 'terörle mücadele ediyoruz' deniliyor. Bunun da yasası var. Bunun da tanıma ihtiyacı var. Hangi tanıma göre neyi terörist tanımlıyorsunuz. Şu anda 160 sivilin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bu insanların hiçbirinin şiddete dayalı vasıtalarla, eylemde bulunmakla ilgisi yoktur.

'Çöktürme harekat planı var mı' diye sordum, yanıt alamadım. Halka karşı böyle bir plan yapamazsınız. 300 bin kişiyi yerinden etme planı yapamazsınız. 15 bin yurttaşı öldürmeyi hedefleyen bir tasarının sahibi olamaz hükümet. Ben sizi yavaşlatılmış, zamana yayılmış bir soykırım planına razı olmakla itham ediyorum."

SİZİN O ETEK GİYEN ARKADAŞINIZIA BENZEMEYİZ

Kürkçü'nün bu sözlerine AK Partili milletvekilleri "ayıp be ayıp" diyerek tepki gösterdi. Etek tartışması AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sataşma olduğu gerekçesiyle söz alarak, Kürkcü'nün "insafsız ve ahlak dışı" söylemde bulunduğunu ifade etti.

Turan, "Ben değil, biz 317 AK Partili vekil, sizin o etek giyen erkek arkadaşınıza benzemeyiz. Bağırmayacaksınız. Burası Kandil değil, milletin kürsüsü. Biz 317 arkadaş dağda tetik çekip de şehirde saz çalmanıza benzemeyiz" dedi.

Sessizliklerinin edeplerinden olduğunu dile getiren Turan, "317 arkadaşımızın hiçbirisi soykırımcı değildir. Sessiz kalamaz, sabredemez buna. Kimin kana bulandığını gördünüz. Bütün riskleri üzerimize aldık. 'Baldıran zehri' dedik. 'Bu ülkede kan akmasın' dedik. 150 yıllık sorunu masaya yatırdık. Ne yaptınız? Esad'a köle oldunuz. Zerre kadar vicdanınız, onurunuz varsa aynaya bakacaksınız, bu kanın sorumlusu kim göreceksiniz" ifadesini kullandı.

 

 // isa
Ertuğrul bir tane bile kürtçe kelime biliyormu acaba...
24 Şubat 2016 17:32
Ertugrul'da etek giyip
 // uykucu
Samanliktan kacmisti vakti zamaninda mebus bey......
24 Şubat 2016 Çarşamba 15:00
Bir an önce getirin...!!!
 // Muhafız
Sayın AKP Milletvekili Arkadaşlar;sizden bu MİLLET ne olursunuz Allah aşkına sadece bir şey istiyor;o da bu pkk terör örgütüne doğrudan destek veren bu vatan hainlerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunun TBMM'nin gündemine getirilip,dokunulmazlıklarının kaldırılmasıdır.Daha sonra dokunulmazlığı olmayıp teröre doğrudan destek veren belediye başkanlarına karşı sayın SAVCILARIMIZIN derhal harekete geçmesini istiyoruz;yoksa terörle mücadele sadece askerin,polisin işi değil,herkes görevini...
24 Şubat 2016 Çarşamba 12:59
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler