YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili Şeref Malkoç: "Sandıkların birleştirilmesi hukuka aykırı değil"
AK Parti YSK Temsilcisi Şeref Malkoç, Şırnak'ın Cizre ve Silopi İlçeleri ile Batman'da ilçe seçim kurullarının sandık birleştirme kararının hukuka aykırı olmadığını söyledi.
AK Partili Şeref Malkoç: "Sandıkların birleştirilmesi hukuka aykırı değil"
21 Ekim 2015 / 15:05 Güncelleme: 21 Ekim 2015 / 16:40

Yüksek Seçim Kurulu oy verme saatlerini 3 saat uzattı, sandık sayısını bir arttırdı...

Yurtdışı seçmeni 8 ekim'den bu yana sandık başına gidiyor. Oy verme işlemi 25 ekim'e kadar sürecek. Yurtdışı temsilciliklerinde sandıkların uzak mesafelere kurulması ve sandık sayısının azlığından dolayı hafta sonları gurbetçi seçmen oy kullanmakta zorluk yaşamıştı.

OY VERME SAATLERİ UZATILDI

Bunun üzerine yüksek seçim kurulu harekete geçti. Seçmenin son iki günde oyunu rahat kullanabilmesi için oy verme saatleri uzatıldı. Gurbetçiler için oy verme süresi 10:00-19:00 yerine 09:00-21:00 olarak belirlendi. Oy verme yerlerinde 2 olan sandık sayısının da 3'e çıkarılmasına karar verildi.

SANDIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ HUKUKA AYKIRI DEĞİL

YSK'nın "sandıkların birleştirilmesi" taleplerini reddetmesine rağmen, ilçe seçim kurullarından yine sandık birleştirme kararı gelmişti. Şırnak'ın Cizre ilçesinde 93, Silopi İlçesi'nde 35, Batman'da da 94 sandık aynı mahallelerde uygun görülen okullarda birleştirilecek. AK parti'nin YSK temsilcisi Şeref Malkoç kararın hukuka aykırı olmadığını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun 1 Kasım için belirlediği seçim yasakları da başlıyor. Mitingler dışında açılış, temel atma törenlerinin düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.

SEÇİM YASAKLARI BAŞLIYOR

Yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılamayacak.

RESMİ ARAÇLAR KULLANILAMAYACAK

Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri seçim çalışmaları için makam arabalarını ve resmi hizmet araçlarını kullanamayacak. Yasaklar oy verme gününden önceki onuncu günün sabahı olan yarın başlayacak ve oy verme gününden önceki gün, saat 18:00'de sona erecek. Bu süre içinde başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim gezilerine hiçbir memur katılamayacak.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler