YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Partili milletvekili Kılıçdaroğlu'nun hayır oyu verdiği anları anlattı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlıkların kaldırılması oylamasında hayır oyu verdiğini iddia eden AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora o anları anlattı.
AK Partili milletvekili Kılıçdaroğlu'nun hayır oyu verdiği anları anlattı
18 Mayıs 2016 / 13:18 Güncelleme: 18 Mayıs 2016 / 14:00

Kanal A Haber Bülteninde Tuğba Dalkılıç'ın konuğu olan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Kılıçdaroğlu'nun kabinde oy kullanma işlemini tamamladıktan sonra kabinden çıktığını, kabinde ise beyaz (Evet) ve yeşil (Çekimser) oyları gördüğünü söyledi.

Cora, "Dolayısıyla kullanmış olduğu oyu muhtemelen kırmızı, yani ret veya boş oy olarak değerlendirmek gerekiyor" dedi.

Cora Meclis Genel Kurulunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy verdiği anları şöyle anlattı:

"Dün Genel Kuruldaki atmosferden, özellikle önergelerin geri çekilmesinden dolayı, hem CHP'nin, hem HDP'nin çok rahat tavırlar sergilemesinden, biz dokunulmazlıkla alakalı bir strateji içerisinde olduklarını gözlemlemiştik. Nitekim dokunulmazlıklara ilişkin anayasadaki değişiklik maddesine ilişkin müzakereler yapılırken, CHP'nin sözcülerinden hiçbirisinden bu dokunulmazlıklarla alakalı salih bir beyan işitmedik.

Bunun akabinde oylamaya geçidliğinde de CHP'nin birçok milletvekili kendi aralarında da ret oyu vereceklerini ifade ettiler.

BEYAZ VE YEŞİL OY KABİNDEYDİ

Oylama sakinleştirkten sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu alkışlarla Genel Kurula girdi ve direk oy kullanmak üzere kabine doğru yönelmişti. O arada kabinin içerisi temizlenmişti. Kabin boşaltılmıştı.

Kılıçdaroğlu oy kullandıktan sonra kabinden dışarı çıktıktan sonra kabinin içerisinde beyaz ve yeşil oyları vardı. Dolayısıyla kullanmış olduğu oyu muhtemelen kırmızı, yani ret veya boş oy olarak değerlendirmek gerekiyor. Bunun üzerine CHP'nin ikircikli tavrını kamuoyu ile paylaşmak istedik.

KILIÇDAROĞLU VERDİĞİ SÖZÜ YERİNE GETİRENLERDEN DEĞİL

Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yaptıkları açıklamalarda dokunulmazlıkla ilgili düzenlemelerin yeterli olmadığını ama evet oyu vereceklerini söylemişlerdi. Ama biz Kılıçdaroğlu'nun daha önceki beyanlarını da hatırlıyoruz. "Biz Başbakan gibi verdiği sözü tutanlardan, verdiği sözü yerine getirenlerden değiliz" şeklinde bir açıklaması da olmuştu.

Dolayısıyla dün akşam söz verip, verdiği sözü yerine getirmediğini, verdiği sözün arkasında durmadığı fiilen tespit edilmiş oldu ve biz de bunu bizzat canlı olarak gözlerimizle de görmüş olduk.

CHP'NİN CUMA GÜNÜNE KADAR ŞANSI VAR

Dokunulmazlık konusunda bu durum, CHP'nin tamamen bütüncül bir yapıda olmadığının açık göstergesidir. Şunu da ifade edeyim, CHP'nin belirli bölgelerin belirli milletvekilleri de her şeye rağmen evet oyu verdi.

Ancak son her gün her nasıl oluyorsa HDP ile yan yana gelerek tamamen orada kendi aralarında yaptıkları bir anlaşmayla son anda hayır oyu verdiler. Cuma gününe kadar kararlarını gözden geçirmek için şansları vardır. Umarım doğru ve yerinde karar verirler. Aksi takdirde milletimizin tokadı daha sert biçimde cereyan edebilir.

KANALAHABER.COM / BURAK ÜNVERDİ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler