YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ak Partili Bağlı'dan flaş açıklama
Ak Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, dünkü MKYK toplantısında ne konuşuldu, yeni Başbakan kim olacak, olağanüstü kongre tarihi neden 27 Ağustos ve Abdullah Gül'ün ismi Başbakanlık için geçti mi, sorularına yanıt verdi.
Ak Partili Bağlı'dan flaş açıklama
12 Ağustos 2014 / 19:25 Güncelleme: 13 Ağustos 2014 / 08:57

Ak Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Kanal A'da Fatih Şahin'in konuğu oldu. Bağlı, MKYK toplantısında ne konuşulduğuna dair önemli açıklamalarda bulundu.

Neden acilen MKYK toplantısının toplandığına dair soruya Bağlı; "Bizim olağanüstü kongreye gitmemiz gerek, bunun çağrısını yapacak olan da MKYK'dır. Acilen yeni bir başkan seçilmeli. Bunun için dün o toplantı oldu" şeklinde cevap verdi.

Teknik olarak 15-45 gün içerisinde olağanüstü kongrenin toplanması gerektiğini belirten Bağlı şu şekilde konuştu:

İlk olarak bu seçilmek zorundaydı zaten en erken 15 gün içinde gün seçilebiliyor. Herhangi dedikodu, iştah kabartma veya başka bir şeye neden olmaması için acilen toplanmamız gerekiyordu. Bu yüzden teknik olarak bu nedenlerden dolayı da en yakın zamanı seçmemiz gerekiyordu.

Tek maddeli bir kongre yapılacak, sadece başkanlık seçimi için toplanılacak. 15-45 gün arasında kongre toplanmalı. Biz de en erkenini seçtik. Memlekette herhangi bir sıkıntı olmaması için...

"Abdullah Gül partimiz için fırsattır"

"Abdullah Gül'ün önünü kesmek adına böyle bir tarih kararlaştırıldığı söyleniyor, ne dersiniz?" sorusu üzerine ise Bağlı şöyle konuştu:

Hayır böyle bir şey mümkün değil. Bu şık bir ifade değil. Sayın ,Cumhurbaşkanımız partimizin kurucu aktörlerinden birisidir. Bu parti ve hepimiz için kendileri bir imkandır, bir fırsattır. 7 yılda Cumhurbaşkanlığını başarılı bir şekilde yürütmüştür. Bizim partimizde iki kişiden birisidir. Bunda hiç tereddüt yok.  

MKYK'da Sayın Gül'ün adı geçti mi?

İsimlerden ziyade temel çerçeveyi konuştuk. Tabi ki konuşulur ama asıl konuşulacak yer parti delegeleri, il başkanları vd ile yapılacak olan istişare toplantısıdır. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın adı da geçti evet.

Muhtemel Genel Başkan'da dolayısıyla Başbakan'da nasıl bir şart aranıyor?

Bu makamın halkın toplumsal iradesinin yansıyarak işlediği bir mekanizma olmasını istiyoruz. Bu işlevi yerine getirebilmesinin bir şartı var. O da Sayın Başbakan'ımızın gerçekten hükümette bulunan Başbakanla uyumlu şekilde çalışması gerekiyor. Yani birinci şartımız Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasındaki uyumdur.

Çok iddialı bir şey söylüyorum ki, cumhuriyet tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık arsındaki uyum ilk defa Ak Parti'de gerçekleşti.

Bir şartımız daha var. Türkiye'nin üzerine çöreklenmiş olan bir eşkıya grubu var. Bunlar Türkiye'nin esas mekanizmasını bozmak için zehirli virüs üretmeye devam ediyorlar. Buna önlem almalı.  

Bundan sonra nasıl olacak? Son sözü Erdoğan mı söyleyecek? Sayın Erdoğan'ın istemediği bir aday söz konusu olabilir mi?

Bu demokratik süreçte aday olmak isteyenlere kapı kapalıdır diye bir şey söz konusu değil. Bu hareketin en karizmatik lideri Sayın Erdoğan'dır. Bu hareketin en kritik aşamalarda gerçekten tek başına adeta, göğsünü siper ederek buralara getiren Sayın Erdoğan'dır. Onun ortaya koymuş bu durumu birileri kendine devşirmek isteyebileceği mümkün değil, yapmak istese buna delegeler izin vermeyecektir.

Birlikte, kongrede karar verilecek. Adaylar kendilerini tanıtacaklar. Birden fazla aday olması mümkündür.

Ak Parti'de Gül-Erdoğan çatışması var mı?

Bizde sorun yok. Sayın Gül partimizin kurucu aktörlerinden birisidir. Bizim gibi genç arkadaşların yaşı kadar bu ülkeye hizmet etmiştir. Türkiye'nin dönüşümünde katkısı olmuştur. Arkadaşlarımızın farklı taleplerine açığız.

Başbakan istifa edecek mi?

Halk Partisi, başkalarıyla uğraştığı sürece bu memlekette kimse onlara değer vermeyecektir. Esas olan, mazbata almaktan öte yemin etmektir. Mazbata alıp yemin etmeyenler göreve başlayamaz. Yani Cumhurbaşkanlık yemin etmekle başlar. Herkes bilir ki resmiyet böyle kazanılır. Bundan başka tartışmalar siyasi tartışmadır. Siyasi tartışmada da bizim üstümüze zaten kimse tanınmaz.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler