YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den yeni anayasada Nisan planı
AK Parti kendi hazırlayacağı anayasa teklifi üzerine yoğunlaşırken teklifin nisan ayında TBMM'ye getirilmesi hedefleniyor.
AK Parti'den yeni anayasada Nisan planı
21 Mart 2016 / 08:14 Güncelleme: 21 Mart 2016 / 08:22

Yeni anayasa için muhalefetin ikircikli tavrı, AK Parti’yi harekete geçirdi. Geçtiğimiz hafta Ömer Çelik başkanlığında oluşturulan komisyonla bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu da kurmaylarıyla buluşarak “anayasa zirvesi” yaptı. 

GERİ ADIM ATMAK YOK 

Zirvede, AK Parti’deki komisyonun üzerinde çalıştığı taslağın detayları gözden geçirildi. Hedef ise taslağın anayasa hukukçuları ve bu konuda çalışma yürüten STK’larla değerlendirilerek, muhalefet uzlaşmaya yanaşmazsa nisan ayında TBMM’ye sunulması. Bir süredir, AK Parti’nin daha önce Meclis'teki çalışmalara sunduğu iki teklif ile muhalefetin önerilerinden oluşan metinler üzerinde çalışan komisyon, taslak metin hazırlıyor. Hazırlanacak taslak, AK Parti dışındaki anayasa hukukçuları, bu alanda çalışan STK’lara da sunulacak ve son rötuş yapılacak. Eğer muhalefet uzlaşmaya yönelik adım atmazsa, AK Parti’nin hazırlayacağı nihai teklif, Meclis'e gönderilecek. 

BAŞKANLIK TEKLİFTE OLACAK 

İdeal anayasa teklifinin oluşturulması için yürütülen çalışmalarda, “yönetim şekli” yine “Başkanlık modeli” üzerine kuruluyor. Başkanın, halk tarafından 5+5 süreli seçilmesi, bakanları Meclis dışından ataması esasına dayalı sistem teklifte yer alacak. Hazırlanan teklifte federasyon sisteminin kesinlikle düşünülmediği öğrenildi.

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler