YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den yasa açıklaması
Taş atan çocuklara ilişkin yasal düzenleme bu hafta Meclis'te görüşüleceki ancak görüşmenin iptal edildiği duyruldu. Bunun üzerine 'hükümet açılımda geri adım mı atıyor?' sorusu akıllara takılmıştı ki, AKP'den konuya ilişkin açıklama geldi...
AK Parti'den yasa açıklaması
07 Aralık 2009 / 14:48 Güncelleme: 07 Aralık 2009 / 14:50

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, taş atan çocuklarla ilgili tasarının Perşembe günkü görüşmesinin, aynı saatlerde Çek Kanunu Tasarısı'nın Genel Kurul'da görüşülmesi ihtimali nedeniyle ertelendiğini açıkladı. İyimaya, tasarının bölücü örgüt elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasının önünü açacak bir hüküm taşımadığını vurgulayarak, "Ama komisyon bu konuda yüzde 1 dahi ikna olursa kesinlikle o açığı da tıkayacak hukuk kuralını geliştiririz" dedi.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, taş atan çocuklara verilen cezaların düşürülmesini öngören Terörle Mücadele Yasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın Perşembe günkü görüşmelerinin ertelenmesine açıklık getirdi. Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan İyimaya, Adalet Komisyonu'nun Çek Kanunu Tasarısı ile ilgili görüşmeye geçen hafta Perşembe günü başladığını ve görüşmelerin Cuma günü akşam saatlerinde son bulduğunu hatırlatarak, önemli bir beklentiyi karşılamaya yönelik bir tasarıyla ilgili raporun hazırlanması, basıma verilmesi, dağıtılması ve Genel Kurul'da müzakere zamanının belirlenmesi gözönüne alındığında tasarının Genel Kurul'da Çarşamba veya Perşembe günü görüşülme zaruretinin doğduğuna dikkat çekti. Cuma günü toplantı biter bitmez sekreteryaya, Perşembe günkü gündemin iptal edilmesi talimatını verdiğini hatırlatan İyimaya, "Perşembe günü hem çocuklarla ilgili tasarıyı burada müzakere etmek, hem de Genel Kurul'da Çek Kanunu'nu müzakere etmek mümkün değil. Bir kişi veya bir organ aynı anda iki yerde olamaz. Ertelememin nedeni budur, sınırı budur" diye konuştu.

İyimaya, bu tasarıdan vaz mı geçilmek istendiğinin sorulduğuna işaret ederek, tasarının hükümetin iradesi olarak Parlamento'ya geldiğini ve Parlamento'daki yerini koruduğunu söyledi. Komisyon Başkanı'nın bir tasarıyı hükümsüz kılmasının mümkün olmadığını ifade eden İyimaya, "Bu gündemi iptal etmemizin yegane ve tek nedeni, aynı saatlerde Çek Kanunu ile ilgili müzakerenin yapılıyor olması ihtimaline dayalıdır. Çek Kanununun görüşmesi olmasaydı görüşeceğimiz kanun o anlamda haklı bir kanundur. Açılım iradesi, kanun temelinde, hukuki zemininde ve diğer alanlarda bütün gücünü, netliğini, berraklığını ve ısrarını korumaktadır" şeklinde konuştu.

Tasarının Adalet Komisyonu'nda ne zaman görüşüleceğinin sorulması üzerine İyimaya, önümüzdeki hafta bütçe görüşmelerinin başlayacağını, bu dönemde tasarıyı almasının mümkün de olabileceğini ancak bunu görüşmesi gerektiğini belirtti. İyimaya, tasarının yılbaşından sonra da gündeme gelebileceğini bildirdi.

İyimaya, ertelemenin, muhalefetin tasarının Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasının önünü açacağı iddiası nedeniyle geldiği yorumlarının hatırlatılması üzerine, Komisyon Başkanı olarak gündeme aldığı tasarıları gündeme gelmeden önce mutlaka müzakere ettiğini anlattı. İyimaya şunları kaydetti: "Ben, bize gelen pakette Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasını gerektirir bir hükmün olmadığını, ne kapalı yorumla, ne de açık bir yorumla böyle bir hükmün olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sözü geçen kişinin yeniden yargılanması diye birşey sözkonusu olamaz. Gelen projede yargılanmasını o kişi bakımından mümkün kılacak en ufak bir içerik hükmü yoktur."

'Önümüzdeki süreçte mutlaka bir tasarı ele alınacak ve geçecek diyebilir misiniz?' sorusu üzerine İyimaya, bireysel olarak bu kanunun zorunlu olduğunu düşündüğünü belirterek, "Bakanlar Kurulu'nun iradesi vardır. Geriye de çekilmiş değildir. Bunun görüşülmemesi diye birşeyin olmayacağını düşünüyorum" dedi.

İyimaya, "Tartışmalı madde tasarıdan çıkarılabilir mi?' sorusuna şu karşılığı verdi: "Ben demeçler dışında muhalefetin hukuki argümanını incelemedim. Müzakere sırasında yüzde 1 dahi öyle yorum olasılığının ortaya çıkması halinde bu yorumu bertaraf edecek ilave norm komisyonca geliştirilir. Böyle bir yargılamanın yenilenmesi riski yok. Ben inceledim. Ama komisyon bu konuda yüzde 1 dahi ikna olursa kesinlikle o açığı da tıkayacak hukuk kuralını geliştiririz" diye konuştu.

"GÜNDEME ALIRKEN DE, İPTAL EDERKEN DE AK PARTİNİN BİR ORGANIYLA GÖRÜŞMEDİM"

İyimaya, 'Erteleme kararını verirken parti yönetimiyle görüştünüz mü? sorusu üzerine ne bu tasarıyı gündeme alırken, ne de teknik zaruretle iptal kararını verirken AK Parti'nin herhangi bir organıyla görüşmediğini vurguladı. Komisyon Başkanı olarak hiçbir zaman dayatmayla karşılaşmadığını bildiren İyimaya, gündemi yaparken de, gündemi sonlandırırken de hiçbir talep gelmediğini dile getirdi. İyimaya, Çek Kanunu konusunda toplumsal bir talep bulunduğuna işaret ederek, Aralık ayı içinde bu tasarının kanunlaşmasının zorunluluk haline geldiğini söyledi. İyimaya, bütün grupların da bu konuda örtülü bir konsensüsü bulunduğunu bildirdi.

'Son günlede sokaklarda taş atan çocukların görüntüleri var, bu erteleme kararı tesadüf mü?' sorusu üzerine İyimaya, bu ertelemenin bir teknik zaruretten kaynaklandığını tekrarladı. İyimaya, "Tasarı yerinde duruyor. Geri çekilmiş değil. Bugünlerde çocukların bu eyleme yoğunlaşmalarının bu kararda etkisi yok ama bu sosyolojik olarak araştırılmalı. Acaba bu suçlarda verilen cezaların azaltılıyor olması çocukları bu suça teşvik etmiş midir? Böyle bir argümanımız, verimiz yok. Bu tamamen sosyolojik araştırmalara bağlı" değerlendirmesinde bulundu.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler