YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den rekor oy artışı!
2015 genel seçimlerine sayılı günler kala anket şirketleri de araştırmalarına hız verdi. AK Parti MYK'sında da gündemde Pollmark'ın ocak ayı anketi vardı. Anket sonuçlarına göre AK Parti'nin oyu bir önceki aya göre 2.5 puan artışla yüzde 49.5'e yükseldi.
AK Parti'den rekor oy artışı!
30 Ocak 2015 / 07:45 Güncelleme: 30 Ocak 2015 / 07:50

AK Parti'nin en son yapılan MYK toplantısında Pollmark'ın ocak ayında yaptığı anket ele alındı. Buna göre AK Parti oylarında bir önceki aya göre yüzde 2.5 puanlık bir yükseliş görülürken, CHP oylarında düşüş dikkat çekti. HDH yüzde 8'de kalırken çıkan sonuçlara göre HDP'nin barajın altında kalacağı öngörülüyor.

İki ayda iki ayrı anket

Seçim çalışmalarını hız veren AK Parti bir yandan da her ay düzenli olarak yaptırılan anketlerle vatandaşın nabzını tutuyor. Çıkan sonuçlar partinin en önemli karar organı Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) masaya yatırılıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında son yapılan MYK toplantısında yine anketler bu sefer karşılaştırılmalı olarak masaya yatırıldı. Aralık ve Ocak ayı oy oranlarının karşılaştırdığı toplantıda AR-GE'den sorumlu Genel Başkan Yardımcı Ekrem Erdem ile 12 kişilik Seçim Strateji ekibinin başında bulunan bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay anketlerle ilgili sunum yaptı. Erdem, ANAR anket şirketi tarafından Aralık ayında yapılan ankette partilere göre oy dağılımı şöyle gerçekleşti: AK Parti yüzde 47, CHP yüzde 25, MHP yüzde14, HDP ise yüzde 7.8.

HDP barajın altında

Ocak ayında Atalay başkanlığındaki strateji ekibinin Pollmark'a yaptırdığı ankette ise Ak Parti'nin oy oranı yüzde 2.5'luk artışla yüzde 49.5 olurken, CHP yüzde 1.5 düşüşle yüzde 23.5 oldu. MHP oylarını yüzde 1 artırırken HDP'nin oy oranı ise 0.2 gibi küçük bir yükselişle yüzde 8 oldu. Bu sonuçlar seçimlere parti olarak girmeyi düşünen HDP'nin oylarının halen barajın altında olduğunu gösteriyor.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler