YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den referandum teklifi
AK Parti, referandum süresini 45 güne indiren yasa teklifi sundu.
AK Parti'den referandum teklifi
07 Ocak 2010 / 12:04 Güncelleme: 07 Ocak 2010 / 12:05

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması için öngörülen 120 günlük sürenin, 45 güne indirilmesi amacıyla kanun teklifi hazırladı.

Bozdağ, Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, TBMM Başkanlığına sundu.

Teklif, Anayasa değişikliklerinin halk oylaması için öngörülmüş 120 günlük sürenin 45 güne, yabancı ülkelerdeki vatandaşların halk oylamasından 40 gün önce başlayan oy verme süresinin ise 15 güne indirilmesini öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, halkoyu için öngörülen 120 günlük sürenin, seçim kanunlarına paralellik sağlamak amacıyla konulmuş olsa da halk oylamasının, klasik anlamda bir seçim olmadığı belirtilerek, halk oylamasında, bir seçim sürecinde olduğu gibi ön seçim, aday tespiti, itiraz süreleri gibi zaman alan sürelerin söz konusu olmadığı vurgulandı.

Anayasa değişiklik tekliflerinin TBMM'ye sunulması ve görüşülmesinin özel bir usule tabi olduğu anlatılan gerekçede, şunlar kaydedildi:

“Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması için öngörülen bu süre, değişiklik konusunda doğru ve çoğul bilgilere erişim ve kanaat oluşumu için gerekli olan sürelerin hayli üstündedir ve halk oylamasının güncelliğini eskitecek kadar da uzundur. Toplumu bu kadar uzun süre halk oylamasına yoğunlaştırmanın rasyonel demokrasi ilkeleri ile de bağdaşır yanı yoktur. Teklifle belirtilen süreler, gerçekleştirilen seçimler gözetildiğinde oylama işlemleri için de yeterlidir.”

ABD DAYATMALI (28) YASASINI DERHAL DEĞİŞTİRİNİZ !
 // Bayram TUNA
367 bulacağım diye uğraşıp durmayın muhalefettende size hayır yok hazır toplum iyice bilinçleşmiş iken halk oylamasına sunun bizler değiştiririz hiç olmazsa sn.Baykalı mahkeme yolunu eskitmekten kurtaralım,Yürütmede rahatlamış yoluna devam etmiş olur.Dünyanın en iyi demokratik yasası olsun ki ard niyetlilerin elindeki kozmik bahanelerde çöpe atılsın,işimize bakalım bizim yapacak daha çok işlerimiz var, bir numara olmak yine bizim hakkımız Adalet de bizim asale...
07 Ocak 2010 12:46
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler