YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti'den MHP'ye sert tepki
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, MHP'li vekillerin, Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'la ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi.
AK Parti'den MHP'ye sert tepki
26 Mayıs 2010 / 20:27 Güncelleme: 26 Mayıs 2010 / 20:34

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ''Ülke siyaseti hakkında söyleyecek tek cümlesi olmayan, AK Parti'ye iftira atmayı ve kamu düzenine meydan okumayı misyon haline getirmiş olan bazı isimlerin siyasetteki varlık sebebinin Aytaç Durak'ın sorunlarını çözmek olduğunun anlaşıldığını'' öne sürdü.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, ''MHP Genel Başkan yardımcıları Recai Yıldırım ve Metin Çobanoğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve tüm MHP Adana milletvekillerinin bir araya gelerek, Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın arkasında olduklarını teyit etmek için basın toplantısı düzenlediklerini'' bildirdi.

Ömer Çelik, şunları kaydetti:

''Aytaç Durak'ın, hakkındaki yolsuzluk iddiaları ve şaibeler yüzünden Sayın Devlet Bahçeli tarafından MHP çatısından kovulmasından bu yana defalarca olduğu gibi, bir kez daha söz konusu milletvekillerinin yüce Meclisimizin çatısı altında, kendi partilerinden yolsuzluk iddiaları yüzünden Sayın Devlet Bahçeli tarafından ihraç edilen Durak adına kenetlenmeleri, Türk siyasi hayatının ahlaki temelleri açısından esef vericidir. Bu sayılan isimlerin demokrasi ve hukuk devletine dair tutumları ve gerçekten hangi mutabakat temelinde hareket ettikleri artık kesinleşmektedir.

Sayın Devlet Bahçeli tarafından randevu bile verilmeyen, tüm kamuoyuna hitap edilerek MHP'den kovulan Aytaç Durak'a bu kadar kısa bir zaman içerisinde partinin üst düzey yetkililerince bu derece güçlü bir şekilde ve içtenlikle sahip çıkılması, kendi başına bir tutarsızlık örneği olduğu gibi Adana halkının hak etmediği bir kaos oluşturmaktadır.''  Çelik, ''Adana'nın, Durak yüzünden sadece yolsuzluk ve hukuksuzluk haberleri ile anılmayı hak etmediğini'' öne sürdü.

Çelik, ''söz konusu basın toplantısına katılan MHP milletvekillerinin, Devlet Bahçeli'nin iradesine aykırı olarak ve Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisinin MHP'li üyelerinin iradelerine ipotek koyarak, Adana'da şaibelerle anılan bir yönetimin yeniden iş başına dönmesini istediklerini'' iddia etti.


-''HİTLER'İN PROPAGANDA BAKANI'NIN YÖNTEMİ VE SÖYLEMİNİN BİR KOPYASI''-


MHP Adana milletvekillerinin neden ve neyi amaçlayarak Aytaç Durak'ın göreve dönmesi için kapı aralamaya çalıştıklarının açığa çıktığını ileri süren Çelik, ''Ülke siyaseti hakkında söyleyecek tek cümlesi olmayan, AK Parti'ye iftira atmayı ve kamu düzenine meydan okumayı misyon haline getirmiş olan bazı isimlerin siyasetteki varlık sebebinin, Aytaç Durak'ın sorunlarını çözmek olduğu anlaşılmaktadır. Halkın iradesini Mecliste temsil eden partilerden birinin genel başkan yardımcısının, tüm odak noktasının Türkiye siyasetine yakışmayacak bir üslup aracılığı ile sadece Aytaç Durak tarafından yönetilen bir belediyeye kavuşmaktan ibaret olması oldukça ibretliktir'' ifadelerini kullandı.

Çelik, açıklamasında şunları da kaydetti:

''Bu basın toplantısında MHP adına konuşanların, Sayın Başbakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız hakkında kullandıkları üslup ve ortaya attıkları temelsiz iddialar, Hitler'in Propaganda Bakanı Goebbels'in yönteminin ve söyleminin bir kopyasıdır. Siyasi kariyerlerini Mussolini yöntemleriyle sokakları kışkırtmak ve şehit cenazelerini istismar etmek üzerine kuran bu söylem sahiplerinin, ülkücü hareketle tek bağlantılarının koltuk davası olduğu görülmektedir. Rahmetli Başbuğ Türkeş'in ülkücü gençlere hitabında dile getirdiği siyasi ahlak prensiplerinden hiç haberdar olmadıkları da anlaşılmaktadır.

Aytaç Durak'ın savunulması adına düzenlenen söz konusu basın toplantısına katılan MHP milletvekillerinin samimi olup olmadıkları, hemen bir deklarasyon yayınlayarak, Aytaç Durak'ın MHP'ye dönmesini kendi parti yönetimlerinden talep ederlerse anlaşılacaktır. Aksi halde Sayın Devlet Bahçeli'nin haklı prensiplere dayalı olarak ihraç ettiği Aytaç Durak'ın etrafında hangi amaç etrafında kenetlendiklerini vatandaşlarımız çok iyi değerlendirecektir.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler